„SKARBY ZE STARYCH SKRZYŃ” – TRADYCYJNA SZTUKA BUŁGARSKA W WARSZAWIE

20170302_181011 — kopiaBułgarska kultura ludowa to ogromne bogactwo obyczajów, strojów ludowych i zapierających dech w piersiach wyrobów jubilerskich. Dzięki współpracy Bułgarskiego Instytutu Kultury, Ambasady Republiki Bułgarii z Regionalnym Muzeum Etnograficznym w Płowdiwie od 2 marca 2017 r. – przeddzień  Święta Narodowego Bułgarii, część tego imponującego dziedzictwa podziwiać można w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wystawa „Skarby ze starych skrzyń” to zbiór tradycyjnych ornamentów i strojów, które związane są z okresem Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego (XVIII – początek XX wieku). Na uroczystym otwarciu obecni byli twórcy ekspozycji – docent dr Angeł Jankow oraz dr Grozdelina Georgiewa, Ambasador Republiki Bułgarii, Emił Jałnyzow, a także dyrektor M uzeum dr Adam Czyżewski.

W tym roku Regionalne Muzeum Etnograficzne w Płowdiwie świętuje swoje stulecie istnienia, a otwarcie wystawy w Warszawie dało początek tego niezwykłego jubileuszu. Docent dr Angeł Jankow i dr Grozdelina Georgiewa wybrali na tę okazję ozdoby i tradycyjne stroje ludowe, odzwierciedlające dawną bułgarską kulturę życia codziennego. Zawarty w nich mikroświat jest bogaty w znaczenia i przesłania, które stanowią tajemnicę dla współczesnego człowieka. Biżuteria, elementy ubioru, a nawet hafty na koszulach nie pełniły jedynie funkcji dekoracyjnej, a przede wszystkim chroniły ich nosicieli przed wniknięciem złych mocy. Istotne były do tego stopnia, że mogły zastępować człowieka podczas rytuałów, nawet tych najważniejszych jak zaślubiny. Autorzy wystawy podkreślili, że w ozdobach odbija się rzeczywistość osiemnastowiecznej Bułgarii, która stanowiła skrzyżowanie kultur Wschodu, Zachodu i unikatowych kultur regionalnych. Dzięki czemu tak wyjątkowych ornamentów jak te nie ujrzy się nigdzie indziej na świecie.

Kalina Stanczewa, dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury, przypomniała, że okres ten dla Bułgarów był jednym z najtrudniejszych w historii – był czasem walki o niepodległość. Tym większy podziw budzi to, że wśród politycznych zawirowań, poszczególne regiony kulturowe walczyły o zachowanie rodzimych odrębności w kulturze i obyczajach życia codziennego. Niełatwa historia zrodziła jednak oczarowujące pięknem i wyrafinowaną techniką skarby, które przez lata przechowywano w zaciszu rodzinnym.

Podziękowania dla Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i dla całej ekipy, która pracowała nad realizacją ekspozycji, nie miały końca.

Wystawa jest jednym z czołowych wydarzeń Bułgarskiego Instytutu Kultury na 65-lecie działalności w Polsce, a także jest częścią kampanii „Sztuka z Płowdiwu – Europejskiej Stolicy Kultury 2019 roku”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *