BAŁKAŃSKA STAROŻYTNOŚĆ ZACHWYCIŁA TYM RAZEM W KRAKOWIE

20170406_125731Wystawa fotograficzna prezentująca wspólne kulturowo-historyczne dziedzictwo starożytności z południowo-wschodniej Europy dostępna będzie do końca maja br. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Ekspozycja przedstawia ponad 40 najznamienitszych prehistorycznych i starożytnych zabytków z terytoriów dzisiejszych państw bałkańskich.

Wystawa jest częścią wielkiego przedsięwzięcia „Bałkany – wspólne dziedzictwo”, którego pomysłodawcą i autorem fotografii jest Iwo Hadżimiszew. Ten światowo uznany bułgarski fotograf przedstawił podczas wernisażu myśl przewodnią projektu, która przeświecała jego zespołowi badawczemu – pragnienie ukazania w jednym miejscu przepięknej kulturowej strony regionu, który znany jest z historii jako obszar najazdów i krwawych wojen. Krzyżowanie się tutaj dróg różnych cywilizacji i wpływów zrodziło imponującą sztukę i kulturę o wartości światowego dziedzictwa.

Przed licznymi gośćmi – wykładowcami i studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielbicielami historii i archeologii – dyrektor Muzeum Historycznego w Krakowie, Jacek Górski, podziękował Bułgarskiemu Instytutowi Kultury za pomoc w organizacji wystawy. Autorowi Iwo Hadżimiszewemu wraz ze słowami uznania złożone zostały gratulacje za wybitny rezultat 10-lat pracy – wybierania, fotografowania i opisywania kulturowych pomników kultury. Współpracowali z nim czołowi bułgarscy znawcy sztuki prof. Iwan Marazow i prof. Aksinija Dżurowa. Publiczność z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała również referatu prof. Georgi Minczewa z Uniwersytetu Łódzkiego, w którym podkreślone zostały zagadnienia związane z przejawami sztuki w Dolinie Królów Trackich w Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *