DWIE WYSTAWY BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY GOSZCZĄ W GDAŃSKU

Na Uniwersytecie Gdańskim, 5 czerwca 2017 roku, otwarta została wystawa dokumentacyjna „Znani Bułgarzy dla kwestii polskiej” oraz wystawa fotograficzna „Historia i kultura na ziemiach bułgarskich”. Prezentacja obu ekspozycji w Gdańsku odbyła się, dzięki współpracy z Janem Strawińskim, konsulem honorowym Bułgarii w nadmorskiej stolicy Polski.

Pierwsza z ekspozycji poświęcona jest publicznej akcji, dotyczącej odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed stu laty polski dziennikarz Tadeusz Stanisław Grabowski opublikował „Ankietę w kwestii polskiej”, w której wzięło udział 32 bułgarskich polityków i intelektualistów. Wystawa przygotowana została przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie we współpracy z Archiwum Bułgarskiej Akademii Nauk.

Przedstawiona w Gdańsku wystawa fotograficzna „Historia i kultura na ziemiach bułgarskich” jest przedsięwzięciem zespołu Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem naukowym prof. dr hab. Georgi Minczewa. Zabytkowe pomniki kultury i architektury oraz artefakty, stanowiące dziedzictwo prehistorii, starożytności, średniowiecza i odrodzenia narodowego, uwiecznione zostały przez Wiktorię Marinową – absolwentkę reżyserii i operatorstwa Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych i Filmowych. Ekspozycja gościła już w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Bydgoszczy, gdzie odniosła duży sukces.

DSC_0045Otwarcie dwóch wystaw w foyer Wydziału Nauk Społecznych rozpoczęło się od krótkiego przemówienia dziekana prof. Tadeusza Dmochowskiego. Wśród gości był konsul honorowy Bułgarii w Gdańsku – Jan Strawiński, dr Margot Stańczyk-Minkiewicz z Instytutu Politologii, lektorka języka bułgarskiego w Gdańsku – dr Rosica Kolewa razem ze swoimi studentami, jak również uczniowie i nauczyciele z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, których przyprowadziła wicedyrektor Teresa Ulewicz-Słowińska.

Po otwarciu, obecni na wernisażu studenci i uczniowie poprosili o dodatkowe spotkanie z konsulem honorowym Janem Strawińskim. Poznali ciekawe fakty z historii i kultury na ziemiach bułgarskich. Wydzielony został również czas na rozmowę o współczesnej sytuacji politycznej i społecznej w Bułgarii, a także o perspektywach oraz rozwoju studentów i absolwentów bułgarystyki.

Organizatorem obu wystaw jest Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie we współpracy z Janem Strawińskim – konsulem honorowym Republiki Bułgarii w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *