OTWARCIE SEZONU KULTURALNEGO 2017/2018 R.

Drodzy przyjaciele bułgarskiej kultury!

6 września – w Dzień Zjednoczenia Bułgarii, Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie otworzy sezon kulturalny 2017/2018 r., w ciągu którego odbędą się szczególnie ważne wydarzenia. Na nowy sezon przypada  kulminacja obchodów 65-lecia istnienia Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie, które świętuje w tym roku. W drugiej połowie sezonu – od stycznia do lipca 2018 r., przedstawimy reprezentacyjny program kulturalny związany z Prezydencją Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej. Zapraszamy Państwa na spotkania z bułgarską sztuką i przypominamy, że Państwa obecność jest dla nas niezmiernie ważna!

PROGRAM NA WRZESIEŃ 2017 R.

6 września, godz. 19.00 – otwarcie sezonu kulturalnego 2017/2018.

Wernisaż wystawy „Dialogi Bułgarii z Europą” – pejzaże ze zbiorów Sofijskiej Miejskiej Galerii Sztuki.

Ekspozycja przedstawia długie i kręte ścieżki, jakie przemierzyli bułgarscy malarze po Europie od początku XX w. po czasy współczesne. Do wystawy wybrano ponad 30 dzieł malarskich oraz grafik, których autorzy są przedstawicielami różnych pokoleń i szkół. Wśród nich są Jarosław Weszin, Aleksandyr Bożinow, Nikoła Petrow, Nikołaj Rajnow, Deczko Uzunow, Penczo Bałkanski i inni mistrzowie bułgarskiej sztuki, którzy uwiecznili swoje osobiste i emocjonalne dialogi z Europą oraz jej krajobrazy.

20 września w Żyrardowie

21 września w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie

22 września we Wrocławiu, klub jazzowy Stary Klasztor

Tourné grupy trzech muzyków, których kompozycje łączą tradycje muzyki bułgarskiej i polskiej.

Peyo Peev (gydułka) Jacek Grekow (akordeon, gajda, kaval) i Mateusz Bielski (kontrabas) zaprezentują swój nowy album, który nagrany został przy wsparciu Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

26 września, Ognisko Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – finisaż wystawy „Warstwy i maski” fotografii artystycznej studentów z Akademii Sztuk Pięknych, Muzyki i Tańca w Płowdiwie. Wystawa gości w Polsce w ramach cyklu „Sztuka  z Płowdiwu – Europejskiej Stolicy Kultury 2019 r.” organizowanego przez Bułgarski Instytut Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *