BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY W WARSZAWIE OTWORZYŁ NOWY SEZON KULTURALNY

DSC05631 — kopiaWystawą „Dialogi Europa/Bułgaria – w pejzażach” otworzyliśmy 6 września nowy sezon kulturalny na 2017/2018 r. W galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury odbył się wernisaż wystawy pejzażów Jarosława Weszina, Aleksandyra Bożinowa, Nikoły Petrowa, Nikołaja Rajnowa, Deczko Uzunowa, Pencza Bałkanskiego i innych mistrzów bułgarskiej sztuki, którzy uwiecznili swoje osobiste, i emocjonalne dialogi z Europą. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki w Sofii. Pomysłodawcą wystawy jest dyrektorka Galerii – Adelina Filewa. Razem z nią na otwarciu obecni byli historyk sztuki Ljuben Domozetski oraz główna restauratorka Miejskiej Galerii Sztuki w Sofii – Ilinka Czergarowa. Tematem dzieł – 33 pejzaży, jest ukazanie unikatowej atmosfery dużych europejskich miast od początku XX wieku do czasów współczesnych. Ekspozycja wpisuje się w koncepcję Europejskich Dni Dziedzictwa 2017, których tegoroczne motto brzmi „Dziedzictwo i przyroda – pejzaż możliwości”.

Gościem wernisażu był również ambasador Republiki Bułgarii, Emił Jałnyzow. W swojej przemowie podkreślił, że obecność akcentu europejskiego w Dzień Zjednoczenia jest wyjątkowo ważna. Już niedługo rozpoczyna się bowiem okres prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej, która potrzebuje zjednoczenia i jednomyślności w ważnych kwestiach, związanych z teraźniejszością i przyszłością Europy.

„Wyjątkowo cenna wystawa jest zaszczytnym początkiem dla szczególnie ważnego sezonu. Na koniec 2017 r. Bułgarski Instytut Kultury zaplanował główne wydarzenia związane z obchodami 65 rocznicy działalności. Natomiast od stycznia do lipca 2018 r., program bogaty będzie w reprezentacyjne wydarzenia kulturalne, towarzyszące prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej” – powiedziała przed licznymi gośćmi Kalina Stanczewa, dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *