EUROPEJSKI WIECZÓR Z BUŁGARSKĄ SZTUKĄ

DSC038974 października Bułgarki Instytut Kultury w Warszawie powitał oficjalnych gości – prezydenta Rumena Radewa oraz pierwszą damę Desisławę Radewą, wspólnie z delegacja, z okazji wizyty bułgarskiej głowy państwa w Polsce. Wraz z ich udziałem otwarta została jubileuszowa wystawa fotograficzna z okazji 65-lecia istnienia bułgarskiego instytutu kultury w Polsce. Retrospekcja osób i wydarzeń przedstawia bułgarskie oraz polskie instytucje, twórców i publiczność – głównych partnerów w działalności Bułgarskiego Instytutu Kultury w 2017 roku. W prezentacji wystawy wzięło udział część jej „bohaterów” – kierownicy prestiżowych polskich muzeów, galerii i sal koncertowych. Wystawa fotograficzna w galerii – foyer pozostaje „otwarte” – będzie dostępna do Nowego Roku, jako uzupełnienie do nadchodzących wydarzeń w programie Bułgarskiego Instytutu Kultury.

„Mamy zaszczyt pracować w jednym z najstarszych i jednym z pierwszych bułgarskich instytutów kultury za granicą. Od decyzji o jego założeniu mija 70 lat – została ona zapisana w pierwszym punkcie umowy o kulturowej współpracy między Bułgarią a Polską w 1947 r. Działalność Bułgarskiego Instytutu w Warszawie rozpoczęła się w 1952 roku” – przypomniała w przemowie dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury Kalina Stanczewa i zapowiedziała, że tematem świątecznego wieczoru będą „Dialogi w sztuce: Bułgaria-Europa”.

DSC03915

Wystawa obrazów w galerii głównej przedstawia „Dialogi w pejzażach” – 33 dzieła z podróży bułgarskich malarzy po Europie z początków XX wieku do dziś.  Kolekcja pochodzi ze zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki w Sofii. Europejskie pejzaże Dimityra Gjudżenowa, Nikołaja Rajnowa, Cena Todorowa, Pencza Bałkanskiego, Deczko Uzunowa, Nikoły Petrowa, Siraka Skitnika i wielu innych mistrzów, były idealnym tłem dla wybrzmiałych „Dialogów muzycznych: Bułgaria-Europa” – bułgarski folklor i europejski jazz w wykonaniu zespołu Bodurov Trio.

DSC03962

Dimitar Bodurov – kompozytor i pianista, Michaił Iwanow – kontrabasista oraz Borisław Petrow – perkusista, przedstawili współczesne aranżacje popularnych bułgarskich pieśni ludowych. Cała trójka zdobyła wykształcenie muzyczne w Holandii i od tamtej pory koncertuje i występuje na festiwalach w całej Europie i poza nią. Jednak przede wszystkim swoje twórcze zobowiązania dzielą między Sofią, Amsterdamem i Rzymem.

Wykonania młodych muzyków zostały nagrodzone brawami i zachwytem oficjalnych bułgarskich gości i licznej publiczności – polskich partnerów, miłośników bułgarskiej kultury, przedstawicieli bułgarskiej społeczności w Warszawie i innych miast.

Europejski wieczór z bułgarskim malarstwem i sztuką muzyczną, syntezą między tradycyjnym i modernistycznym stylem, dał początek reprezentacyjnemu programowi kulturowemu „Bułgarska kultura – unikatowe dziedzictwo, awangardowa teraźniejszość”. Ten zapowiedziany szereg artystycznych wydarzeń Bułgarskiego Instytutu od 1 stycznia będzie towarzyszyć okresowi prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *