WERNISAŻ WYSTAWY DOKUMENTACYNEJ – BOJAN PENEW I DORA GABE

20171108_185139 — kopia135 lat temu urodził się wybitny bułgarski literaturoznawca, poeta i muzyk w jednym – prof. Bojan Penew. Z tej okazji Archiwa Bułgarskiej i Polskiej Akademii Nauk wraz ze wsparciem Bułgarskiego Instytutu Kultury przygotowały wystawę dokumentów poświadczających niezwykłe życie i dokonania naukowe tego wyjątkowego uczonego. Kuratorką wystawy jest Darina Iliewa-Petrowa, a podczas wernisażu życiorys Bojana Penewa przybliżył gość specjalny – dyrektor Archiwum BAN dr Walery Kacunow. Przypomniał, że ten niezapomniany bohater bułgarskiej historii wykładał na Uniwersytecie Sofijskim i uznawany jest za najważniejszego bułgarskiego polonistę, niestrudzonego na początku XX wieku interpretatora romantyków i modernistów polskich oraz za inicjatora nowoczesnej, mocno zeuropeizowanej polonistyki bułgarskiej. Wspólnie z Dorą Gabe i Tadeuszem Grabowskim założył Towarzystwo Bułgarsko-Polskie, które popularyzowało kulturę Polską w Bułgarii w dwudziestoleciu międzywojennym. Jednym z najważniejszych skanów na ekspozycji jest właśnie przemowa inauguracyjna z pierwszego zebrania Towarzystwa 15 grudnia 1918 r.

Drugą bohaterką wernisażu była Dora Gabe (żona prof. Bojana Penewa) – poetka i tłumaczka. Zasłużyła się m.in. autorstwem pierwszej bułgarskiej antologii poezji polskiej oraz tłumaczeniami „Hymnów” Kasprowicza oraz „Anhellego” Słowackiego. O jej dokonaniach translatorskich, jak i zawiłościach w życiu osobistym, opowiedziała Angelika Kosieradzka, doktorantka Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jej referat nosił tytuł „Chcę je tłumaczyć” i odkrywał przede wszystkim historię relacji między Dorą Gabę i Janem Kasprowiczem, których łączyła przejmująca romantyczna więź.

Zwieńczeniem wieczoru była prezentacja tłumaczeń wybranych wierszy Dory Gabe autorstwa studenta Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej – Roberta Rubaja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *