STARE MIASTO W PŁOWDIWIE. OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ I KONCERT

IMG_9888Zabytki z czasów starożytności, średniowiecza i bułgarskiego odrodzenia narodowego tworzą dzisiejsze Stare Miasto w Płowdiwie. Zostało one uwiecznione na przepięknych zdjęciach studentów i wykładowców z Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Niezwykłe fotografie wypełniły galerię Bułgarskiego Instytutu Kultury, a na wernisażu 16 listopada obecny był kurator wystawy – docent Nikoła Lautliew. Opowiedział o tym, że ekspozycja podzielona jest na kilka cykli tematycznych. Rozpoczynają ją ujęcia zabytków z czasów rzymskich, bo jak głoszą niektórzy historycy – Płowdiw założony został przez Filipa Macedońskiego, który nadał mu nazwę Philippopolis. Następnie widzowie mogą ujrzeć bogate wnętrza najznamienitszych domów z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Po nich czas na brukowane uliczki, romantyczne podwórka i najbardziej malownicze zakątki Starego Miasta. Ekspozycję wieńczą natomiast zdjęcia sztuki sakralnej i snycerskiej ze starych cerkwi oraz panorama całego miasta widoczna z jednego siedmiu wzgórz Płowdiwu – Nebet Tepe.

Podczas otwarcia odbył się imponujący koncert uczniów Ogólnokształcącej  Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, za co Bułgarski Instytut Kultury kieruje szczególne podziękowania dla prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Młodzi muzycy nagrodzeni zostali brawami na stojąco.

IMG_9877

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu wydarzeń Bułgarskiego Instytutu Kultury „Sztuka z Płowdiwu – przyszłej Europejskiej Stolicy Kultury 2019 r.”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *