WIRTUOZI MUZYKI ORAZ MŁODE TALENTY ZAINAUGUROWALI W WARSZAWIE NOWĄ PREZYDENCJĘ W RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

Uroczysta ceremonia, poprzez którą Ambasada Republiki Bułgarii w Polsce dała początek programowi bułgarskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, odbyła się 29 stycznia w Zamku Królewskim w Warszawie. Chór Kolegium Europejskiego w Natolinie wykonał hymn Bułgarii, Polski oraz Europy. JE Emił Jałnyzow – ambasador Bułgarii w Polsce, wymienił w swojej przemowie priorytetowe cele Bułgarii na okres mandatu.

Dwa wydarzenia, przygotowane przez Bułgarski Instytut Kultury, przemieniły uroczysty wieczór w święto bułgarskiej sztuki. Publiczność nagrodziła gorącymi brawami wirtuozyjnych mistrzów prof. Mario Hossena (skrzypce) i Lilianę Kechajową (wiolonczela), których koncert składał się z utworów Bacha, Paganiniego, Petyra Christoskowa, Ravela i Händela. W czasie bisu mistrz Mario Hossen zaprosił na scenę swojego drogiego polskiego przyjaciela – prof. Klaudiusza Barana, rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, światowo znanego mistrza akordeonu. Ich wspólne wykonanie utworu Piazzollego wzbudziło owacje na stojąco publiczności, która po brzegi wypełniła Salę Balową Zamku Królewskiego.

Słowa zachwytu wywołała również umieszczona w sali obok wystawa rzeźb w drewnie i ikon uczniów Państwowej Szkoły  Sztuk Użytkowych „Szkoła Trewneńska”. Ekspozycja z Trjawny prezentowana jest w Polsce w ramach Festiwalu Młodych Talentów Bułgarii, organizowanego przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *