W EUROPEJSKĄ NOC MUZEÓW TRZY GALERIE W POLSCE BĘDĄ PREZENTOWAŁY EKSPOZYCJE Z BUŁGARII

Ekspozycja „Insygnia władzy – trackie złoto ze zbiorów Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii” z pewnością będzie jedną z najliczniej odwiedzanych wystaw 19 maja podczas warszawskiej Nocy Muzeów. Unikatowe znaleziska z grobowca młodego trackiego władcy koło wsi Małomirowo i Złatinica „już od trzech tygodni są obiektem niemalejącego zainteresowania i zachwytu mieszkańców oraz gości Warszawy”. Od jej inauguracji 1 maja w Pałacu na Wyspie ekspozycję  w Muzeum Łazienki Królewskie odwiedziła rekordowa liczba osób.

W Noc Muzeów w gdańskiej galerii Związku Polskich Artystów Plastyków odbędzie się pięciogodzinny wernisaż wystawy „Od morza do morza – Burgas gości w Gdańsku”. Ekspozycja zawiera 30 obrazów – pejzaży oraz grafik, które są dziełem wybitnych twórców bułgarskiej sztuki współczesnej. Od połowy czerwca, w ramach drugiej części przedsięwzięcia „Od morza do morza”, Burgas i Gdańsk będą gościć wspólnie w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie, a w lipcu i sierpniu ekspozycja gdańskich malarzy prezentowana będzie w Burgaskiej Galerii Miejskiej im. Petka Zadgorskiego.

Noc Muzeów 2018 w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się pod znakiem Europejskiego Roku dziedzictwa Kulturowego. Uwagę odwiedzających przykuje reprezentacyjna wystawa prac uczniów z wszystkich 8 specjalności nauczanych w Państwowej Szkole Sztuk Użytkowych im. św. Łukasza w Sofii – sztuka obróbki metalu, snycerstwo, tekstylia, zabawki dziecięce, projektowanie wnętrz i ubrań oraz grafika reklamowa.

Na gości Bułgarskiego Instytutu Kultury w Noc Muzeów będzie czekała także nauka o bułgarskich tańcach ludowych w ramach prezentacji multimedialnej o Państwowym Festiwalu Sztuki Ludowej w Kopriwszticy – wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *