POD CZAS OBCHODÓW 24 MAJA W POLSCE ZOSTAŁA PRZEDSTAWIONA SZTUKA MŁODYCH BUŁGARSKICH ARTYSTÓW

W Warszawie i innych polskich miastach Święto Oświaty, Bułgarskiej Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego uczczone zostało wieloma występami artystycznymi uczniów z wiodących bułgarskich szkół arktycznych w ramach Festiwalu Młodych Talentów Bułgarii – przedsięwzięcia Bułgarskiego Instytutu Kultury pod patronatem Ministerstwa Kultury.

Wzorowo przed polską publicznością 22 maja zadebiutowało troje młodych muzyków – skrzypkowie Aleksandyr Zajranow (19 lat) i Martin Zajranow (17 lat) z warneńskiej Państwowej Szkoły Sztuki im. Dobri Christowa, wspólnie z pianistką Anżełą Todorową – uczennicą 12. klasy Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ljubomira Pipkowa. Podczas ich koncertu w Domu Studenckim Dziekanka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Szopena wybrzmiały utwory Tartiniego, Bacha, Szopena, Wieniawskiego, Paganiniego, Kjurczijskiego i Sarasaty.

Utalentowani bracia Zajranowie zadebiutowali w wieku 10 lat, grając z prestiżowymi orkiestrami. Od tamtej pory występują jako soliści z niemalże wszystkimi filharmoniami i reprezentacyjnymi orkiestrami w Bułgarii. Są laureatami wielu międzynarodowych konkursów. Obydwaj są studentami w klasie mistrzowskiej skrzypiec w Sofii oraz w Wiedniu prof. Maria Hossena, który był gościem specjalnym ich warszawskiego debiutu.

Anżeła Todorowa uczy się w klasie fortepianowej prof. Mileny Mołłowej. W wieku 11 lat wygrała po raz pierwszy w konkursie Młodzi Wirtuozi w Sofii. Od tamtej pory zebrała imponującą kolekcję ponad 20 nagród głównych i nagród specjalnych, które otrzymała na konkursach krajowych i międzynarodowych.

Obchody Dnia Bułgarskiej Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego odbyły się 24 maja w auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uroczysty wieczór zorganizował Bułgarski Instytutu Kultury w Warszawie. Jego dyrektorka, Kalina Stanczewa, w mowie powitalnej do licznych gości podkreśliła, że święto to jest symbolem najcenniejszych tradycji, jakie Bułgaria wniosła do kręgu europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej oraz podziękowała rodakom i wszystkim polskim przyjaciołom, którzy popularyzują sztukę bułgarską i język bułgarski oraz działają na rzecz kontaktu kulturowego narodów słowiańskich.

Zaszczytnym dyplomem Ministerstwa Kultury Bułgarii uhonorowany został prof. Klaudiusz Baran – rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Szopena i światowo znany polski muzyk, jak również znawca i miłośnik bułgarskiego folkloru. Prof. Baran odebrał dyplom jako zaszczyt i impuls do kolejnych twórczych projektów organizowanych wspólnie z bułgarskimi pianistami, skrzypkami i wykonawcami jazzowymi. Dyplom honorowy wręczył JE Emił Jałnyzow – ambasador Bułgarii, Litwy i Łotwy w Polsce.

Zespół-Orkiestra Muzyki, Śpiewu i Tańca z Państwowej Szkoły Sztuk Folklorystycznych im. Filipa Kutewa w Koteł zaprezentował bogactwo bułgarskich tradycji ludowych. Występ rozpoczął się od wspólnego zaśpiewania z publicznością hymnu z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego i zakończył się długim bułgarskim tańcem choro.

Podczas godzinnego spektaklu młodzi muzycy, śpiewacy i tancerze ukazali tańce nestinarek, rytuały kukierów, północne i szopskie tańce oraz pieśni z regionów Dobrudży, Tracji i Strandży. Publiczność gorącymi brawami nagrodziła uczniów pedagożki Antoanety Łefterowej i choreografa Konstantina Petrowa, a dyrektorka szkoły – Marija Gradeszliewa, otrzymała liczne słowa uznania i podziękowania od gości za wspaniały świąteczny prezent.

Następnego dnia trasa koncertowa zespołu uczniów miała ciąg dalszy w Białymstoku, gdzie odbyły się jeszcze dwa wystąpienia. Wieczorny spektakl miał miejsce w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Sztuki, przed zachwyconą publicznością licząca ponad tysiąc osób. „W sali zrobiło się gorąco od temperamentu i kolorytu bułgarskich tradycji ludowych, a także talentu młodych bułgarskich gości” – tak komentowano nastrój panujący w sali podczas tego dobroczynnego muzycznego wieczoru. Publiczność owacjami na stojąco wyraziła swoje podziękowania dla młodych wykonawców i przekazanych przez nich emocji.

Świąteczna trasa koncertowa po Polsce zespołu z PSSF w Koteł zakończyła się występem w kompleksie pałacowo-parkowym w Koszęcinie, siedzibie Zespołu Śpiewu i Tańca „Śląsk”. Wielokrotnie wywołani na bis, uczniowie z Koteł po raz kolejny dali wspaniałe przedstawienie z muzyką i tańcami, tradycjami i obyczajami ludowymi ze wszystkich obszarów etnograficznych Bułgarii. Przed koncertem goście i gospodarze włączyli się w twórcze warsztaty nauki bułgarskich i polskich tańców ludowych, a oba zespoły obiecały sobie, że to pierwsze spotkanie będzie początkiem owocnej współpracy.

Trasa koncertowa po Polsce PSSF w Koteł była głównym wydarzeniem w kalendarzu BIK w Warszawie pod znakiem Prezydencji Bułgarii i w atmosferze Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Przedsięwzięcie odbyło się ze wsparciem Ministerstwa Kultury Bułgarii oraz konsula honorowego Bułgarii w Białymstoku – Witolda Karczewskiego i konsula honorowego w Częstochowie – Janusza Zatonia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *