PREMIERA KONCERTU CHÓRU DZIECIĘCEGO „DOBRI CHRISTOW” Z WARNY W TEATRZE KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE

18 września w Teatrze Królewskim w Muzeum Łazienki Królewski w Warszawie odbył się koncert świąteczny chóru dziecięcego „Dobri Christow” z Centrum Wsparcia Rozwoju Osobistego w Miejscowym Ośrodku Kultury w mieście Warna. Program koncertu był niezwykle różnorodny – utwory chóralne bułgarskich i europejskich kompozytorów, wielogłosowe kompozycje motywów ludowych, muzyka cerkiewna, utwory Rachmaninowa, Bob Chilcotta i Gershwina. Publiczność złożona z polskich przyjaciół kultury bułgarskiej i naszych rodaków w Warszawie nagrodziła niekończącymi się brawami oraz słowami zachwytu wykonawców w wieku od 10 do 18 roku życia. Uroczysty wieczór w Teatrze Królewskim odbył się z okazji nadchodzącego Dnia Niepodległości Bułgarii. Mowę powitalną wygłosił JE Emił Jałnyzow – ambasador Bułgarii w Polsce. Podziękował Bułgarskiemu Instytutowi Kultury za kolejne wydarzenie artystyczne, które prezentuje sztukę bułgarską na bardzo wysokim poziomie.

Formacja utalentowanych dzieci jest jednym z pierwszych bułgarskich chórów. Założony został w 1953 r. W ciągu swojej 65-letniej historii do chóru należało kilka pokoleń, które wykonywały klasyczne utwory światowej sztuki muzycznej od renesansu po muzykę XX i XXI wieku. Twórczy punkt kulminacyjny nastąpił dla chóru w 1972 r., gdy zajął trzy pierwsze miejsca na konkursie w Arezzo we Włoszech.

W 2016 r. dyrygentem formacji została Galina Staniszewa. Wspólnie z pianistką Biljaną Enewą odnowiły repertuar chóru oraz stworzyły nowe programy nauczania.

Dziecięcy chór „Dobri Christow” jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach oraz konkursach. Za swój wkład w sztukę muzyczną w 2013 r. chór dziecięcy został nagrodzony Złotą Lirą przez Związek Bułgarskich Muzyków i Tancerzy.

Po wspaniałej premierze przed warszawską publicznością w najbliższych dniach chórzystki z Warny wezmą udział w Trillme Festival – Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziewczęcych, jedynym takim w Europie. Festiwal odbywa się po raz trzeci w Poznaniu – mieście z najsilniejszą tradycją chóralną w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *