POKAZ FILMU „SOFIA – HISTORIA EUROPY” ORAZ SPOTKANIE Z ARTUREM NOWACZEWSKIM

Z okazji Dnia Niepodległości Bułgarii oraz Stolicy Bułgarii i chrześcijańskiego święta Wiary, Nadziei, Miłości i Sofii Bułgarski Instytut Kultury zorganizował w Domu Spotkań z Historią w Warszawie pokaz filmu dokumentalnego „Sofia – historia Europy” oraz spotkanie z pisarzem podróżnikiem Arturem Nowaczewskim.

17 września, w dniu kiedy bułgarska Cerkiew składa cześć świętym męczennicom Wierze, Nadziei i Miłości oraz ich matce Sofii, Bułgarzy obchodzą święto stolicy – Sofii. Dlatego właśnie przed publicznością złożoną z polskich przyjaciół i rodaków zaprezentowany został film opowiadający o bułgarskiej stolicy. „Sofia – historia Europy” jest opowieścią Anglika (znanego dobrze z BBC dziennikarza Terry’ego Randalla), który od 10 lat mieszka w Sofii i nie tylko lubi to miasto, lecz czuje się już sofijczykiem. Pokazuje zabytki i przedstawia swojej przyjaciółce Merete z Danii unikatową historię miasta o starożytnych korzeniach.

Następnie odbyła się rozmowa z Arturem Nowaczewskim, autorem książki „Hostel Nomadów”, która skradła serca wielu polskim czytelnikom, jak również mieszkającym w Polsce Bułgarom. Powieść została również nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Stanowi ona impresjonistyczną pieszą wędrówkę po Bułgarii, która wypełniają wrażenia, spotkani ludzie, obrazy i zapachy. Pisarz podzielił się z publicznością refleksjami na temat historii i kultury Bułgarii, odpowiedział na nurtujące pytania dotyczące jego pięciu podróży po Bułgarii, a na koniec oczarował przeczytanymi fragmentami książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *