MIĘDZYNARODOWA PREMIERA BUŁGARSKIEGO FILMU „IRINA” NA WARSZAWSKIM FESTIWALU FILMOWYM

Widzowie Warszawskiego Festiwalu Filmowego byli świadkami międzynarodowej premiery bułgarskiego filmu „Irina” w reżyserii Nedejdy Kosevej. Bułgarska reżyserka i producentka ma na swoim koncie trzy nagradzane filmy krótkometrażowe, a „Irina” to jej pełnometrażowy debiut reżyserski. Debiut aktorski w filmie miała też odtwórczyni głównej bohaterki – Martina Apostołowa, która zahipnotyzowała publiczność swoją genialną grą i pracą włożoną w kreację postaci. Po niezwykle poruszającej filmowej opowieści odbyło się spotkanie z gośćmi specjalnymi – reżyserką, głównymi aktorami (Martiną Apostołową oraz Christo Uszewem), producentem Stefanem Kitanowem i operatorem Kiriłem Prodanowem. Odpowiedzieli na pytania widzów, a Nedejda Koseva podkreśliła, że nie był to tylko film o byciu matką zastępczą, lecz przede wszystkim o macierzyństwie i ludzkich emocjach.

Filmowa Irina pracuje dorywczo jako kelnerka, ale zostaje zwolniona. Tego samego feralnego dnia jej mąż ma poważny wypadek. Zostaje kaleką i nie jest w stanie zarabiać. Żeby utrzymać niepełnosprawnego męża, dziecko i siebie, kobieta decyduje się na pozornie proste rozwiązanie — zostanie matką zastępczą. Okazuje się jednak, że to niezwykle trudne zadanie. Jak pogodzić się z rosnącym w jej ciele życiem, z którym bezpowrotnie będzie musiała się rozstać? Irina zaczyna odkrywać, czym tak naprawdę jest miłość i przebaczenie. Jak mówi reżyserka, to „kobieca, ale nie feministyczna, historia o odkrywaniu dla siebie świata na nowo, dzięki sprowadzaniu nań nowego życia”.

Film będzie wyświetlany ponownie w piątek 19 października (godz. 16.30, Multikino 3), w sobotę 20 października (godz. 14.00, Multikino 3) oraz w niedzielę 21 października (godz. 16.30, Multikino 3). Przypominamy, że „Irina” startuje w Konkursie Międzynarodowym – zachęcamy więc do oddawania głosów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *