BUŁGARSKI FILM DOKUMENTALNY „OFIARA PIONKÓW” PORUSZYŁ POLSKĄ PUBLICZNOŚĆ

W Kinie Kultura w Warszawie odbyła się kinowa polska premiera nagrodzonego filmu dokumentalnego „Ofiara pionków” w reżyserii Asena Władimirowa oraz rozmowa  z gośćmi specjalnymi. Warszawska publiczność mogła obejrzeć niezwykle wstrząsające dzieło bułgarskiego filmowca, który ukazał niełatwe losy dr. Marko Markowa, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej do prac ekshumacyjnych w Katyniu. Przed projekcją filmu Teodor Ratkowski, dyrektor artystyczny oraz wiceprzewodniczący jury IX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, wręczył obecnemu na pokazie Assenowi Władimirowi główną nagrodę – Złotą Szablę, którą jury przyznało dokumentowi na Festiwalu w październiku.

W kwietniu 1943 r. przedstawiciel Bułgarii w Komisji dr Markow potwierdził, że mord w Katyniu został popełniony przez Sowietów. Jesienią 1944 r. dr Marko Markow został aresztowany przez władze komunistyczne Bułgarii, a Najwyższa Izba zarzuciła mu współpracę z nazistami, stawiając jako zarzut udział w Komisji. Bułgarski uczony zostaje uniewinniony i bierze udział w procesie norymberskim jako świadek oskarżenia sowieckiego. On musiał zmienić zeznania oświadczając, że mordu w Katyniu dokonali naziści. Dramat bułgarskiego lekarza trwa także w okresie zimnej wojny, kiedy byli sojusznicy stają się wrogami i Katyń ponownie staje się ważną kartą w grze wielkich mocarstw. Film przedstawia również historię  pozostałych członków MKL, przedstawicieli medycyny sądowej i kryminologii europejskich uniwersytetów. Przede wszystkim jednak „Ofiara pionków” to opowieść o masowych mordach w Katyniu i długiej bolesnej drodze udowodnienia prawdy o udziale Związku Radzieckiego. Znaczna część dokumentu została nakręcona w Muzeum Katyńskim w Warszawie.

Po wyświetleniu filmu, który nagrodzony został brawami zachwyconej i jednocześnie pogrążonej w głębokiej refleksji publiczności, odbyła się rozmowa z bułgarskim reżyserem, a także z kierownikiem Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Sławomirem Frątczakiem oraz historykiem Instytutu Pamięci Narodowej dr. Witoldem Wasilewskim. Uczeni wyrazili swój podziw wobec filmu, który nie tylko pełni bardzo ważną funkcję rozpowszechniania wiedzy o prawdzie katyńskiej, lecz także jest historią dramatu jednostki.

Organizatorem wieczoru filmowego był Bułgarski Instytut Kultury przy współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich pod patronatem Ambasady Republiki Bułgarii. Wydarzenie poświęcone zostało setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski oraz stuleciu nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Bułgarią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *