KONCERT BOŻONARODZENIOWY DWÓCH MISTRZÓW SKRZYPIEC

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia  Bułgarski Instytut Kultury zaprosił rodaków oraz przyjaciół bułgarskiej kultury na ostatnie wydarzenie w tym roku – koncert dwóch mistrzów skrzypiec. W przepięknej sali kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego wystąpili wirtuozi bułgarskiej sceny muzycznej Angeł Stankow i Yosif Radionow. Podczas genialnego wystąpienia wybrzmiały dzieła m.in. Telemanna, Wieniawskiego i Rajczewa. Skrzypków nagrodziły niekończące się brawa zachwyconej publiczności.

Kalina Stanczewa, dyrektorka BIK, oraz obecny na koncercie ambasador Bułgarii, Emił Jałnyzow, zaznaczyli w swojej przemowie, że wydarzenie to jest uwieńczeniem niezwykle bogatego w wydarzenia kulturalne roku. Pierwsze półrocze odbyło się pod znakiem wydarzeń towarzyszących Prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej – wystawa imponujących rzeźb w drewnie Państwowej Szkoły Stuk Użytkowych w Trjawnie, koncert orkiestry Łódzkiej Filharmonii z udziałem pianisty Ljudmiła Angełowa i dyrygenta Władimira Kiradżiewa, premiera nagrodzonego w Polsce bułgarskiego filmu „Wrogowie” w reżyserii Swetosława Owczarowa, cykl wystaw malarskich artystów znad Morza Czarnego i Bałtyckiego w Gdańsku i Warszawie, jak również niezapomniane wystąpienie Theodosii Kwintetu w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wiele innych. W drugiej połowie roku Bułgarski Instytut Kultury wspierał działania dyplomacji, by wspólnie uczcić stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Bułgarii, co zaowocowało m.in. poruszającą ekspozycją Państwowego Muzeum Historii Wojska w Sofii w galerii BIK oraz projekcją filmu dokumentalnego „Ofiara pionków” Asena Władimirowa, laureata Złotej Szabli na IX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie, w prestiżowym Kinie Kultura w Warszawie.

Dziękujemy Państwu za ten wspólnie spędzony rok i życzymy rodzinnych radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *