WERNISAŻ WYSTAWY GRAFIKI Z GALERII I OŚRODKA PLASTYCZNEJ TWÓRCZOŚCI DZIECKA W TORUNIU

W dniu 7 lutego 2019 roku w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie została otwarta wystawa będąca próbą przybliżenia odbiorcom jedynej w swoim rodzaju kolekcji, liczącej ponad pól miliona prac dziecięcych i młodzieżowych, która znajduję się w zbiorach Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Na tej bogatej i różnorodnej, a jednocześnie największej tego typu kolekcji w Europie znalazły się prace z całego świata. Wszystkie dzieła zostały nadesłane do Torunia na organizowane przez Galerię od prawie czterdziestu lat konkursy plastyczne: ostatnie trzy edycje Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.

Honorowym gościem wernisażu był Dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu – dr Dariusz Delik. W swoim przemówieniu przed publicznością w kilku słowach Dyrektor nakreślił historię Toruńskiej Galerii, która od 55 lat prężnie działa na polu edukacji plastycznej dzieci i młodzieży. Dariusz Delik podkreślił, że na wystawie zaprezentowano ponad 120 prac z trzydziestu trzech krajów. Wśród nich znalazły się dzieła malarskie, rysunkowe i graficzne realizacje z takich odległych i egzotycznych krajów jak Australia, Bangladesz, Chiny, Indie, Meksyk czy Tajlandia. Nie zabrakło oczywiście prac pochodzących z Bułgarii i Polski. Swoje grafiki, prace rysunkowe i graficzne prezentują dzieci i młodzież z Sofii, Łowecz, Pleven i Tyrgowiszte.

Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury – Kalina Stanczewa podziękowała Panu Dyrektorowi za przemyślny i właściwy wybór dziecięcych prac oraz za owocną, już wieloletnią, współpracę między Bułgarskim Instytutem Kultury i Galerią i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Kontynuując swoją wypowiedź Dyrektor dodała, że w prezentowanej kolekcji prac autorów w wieku od 4 do 19 lat można znaleźć rozmaitość tematów, bogactwo form, kształtów i kolorów, a przede wszystkim fascynujący świat dziecięcej wyobraźni i wrażliwości plastycznej. Kalina Stanczewa skierowała szczególne słowa podziękowania dla wszystkich obecnych miłośników bułgarskiej kultury, dla EJ Emiła Jałnyzowa i dla jego małżonki prof. Sylwii Nikołaewej, którzy zaszczycili wernisaż swoją obecnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *