MIĘDZY NIEDZIELĄ PALMOWĄ A WIELKANOCĄ

Z okazji nadchodzących świąt Wielkanocnych w Bułgarskim Instytucie Kultury odbyło się spotkanie poświęcone prawosławnym tradycjom. Gościem specjalnym był dr Jarosław Charkiewicz, polski publicysta, tłumacz i rusycysta, a także redaktor czterojęzycznego albumu „Kolory prawosławia. Bułgaria”. Opowiedział publiczności o pracy nad książką, w której zostało zaprezentowanych ponad 150 zdjęć wykonanych przez 27 fotografików. Pokazują one znaczną część wielowiekowego różnorodnego dziedzictwa Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej. Przedstawione są osiągnięcia architektury sakralnej, wnętrza bułgarskich cerkwi i piękno krajobrazu ziemi bułgarskiej. Na łamach albumu zarejestrowane zostało również życie liturgiczne i sakramentalne bułgarskiego Prawosławia, w tym te ważniejsze i mniej ważne wydarzenia związane z życiem Cerkwi. Album wydany został z błogosławieństwem metropolity warszawskiego Sawy, a także pod patronatem konsula honorowego Bułgarii w Białymstoku, Witolda Karczewskiego, i Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce. Drugim gościem świątecznego wieczoru był ojciec Jarosław Jóźwik, kanclerz Akademii Supraskiej. Przybliżył on pod postacią opowieści, fotografii i filmów tradycje prawosławne oraz ludowe obchodzone na Podlasiu – w regionie najliczniej zamieszkanym przez diasporę prawosławną w Polsce.

W świąteczny nastrój wprowadziła widzów także wybitna młoda skrzypaczka Maja Chlebicka, której akompaniowała na fortepianie prof. Jolanta Adamska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

W imieniu zespołu Bułgarskiego Instytutu Kultury życzymy Państwu aby te święta Wielkanocne przepełnione były pokojem, miłością i odpoczynkiem w gronie najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *