„DZIEŃ EUROPY – ŁĄCZY NAS SZTUKA”. WERNISAŻ WYSTAWY ORAZ KONCERT UCZNIÓW SZKOŁY ARTYSTYCZNEJ W RUSE

Z okazji Dnia Europy – 9 maja, w Bułgarskim Instytucie Kultury gościły młode talenty z Państwowej Szkoły Artystycznej im. Weselina Stojanowa w Ruse. Wydarzeniu przyświecało motto „Dzień Europy – łączy nas sztuka”, by ukazać młodego ducha starego kontynentu. Jak zauważyła dyrektorka BIK – Kalina Stanczewa, Ruse, leżące nad Dunajem, jest jednym z najbardziej europejskich miast w Bułgarii, ponieważ przez lata było bramą Bułgarii do Europy.

Galerię wypełniły prace uczniów od 5 do 12 klasy specjalności „Sztuki piękne” i „Grafika reklamowa”. W części malarskiej znalazło się 19 prac wykonanych różnymi technikami – emanujące światłem akwarele, farby olejne oraz eksperymenty techniką mieszaną. Możemy wśród nich podziwiać wspaniałe pejzaże plenerowe zainspirowane morzem i przepiękną przyrodą rzeki Rusenski Łom, a także architekturą Ruse, starym miastem Nesebyru i romantycznego Sozopolu. W skał części graficznej wchodzi 28 prac wykonanych techniką suchej igły, linorytu, tuszu i pióra. Ukazują odbiorcom punkt widzenia młodych osób, ich spojrzenie na świat, w którym żyją i dorastają, w którym mierzą się z problemami i zmartwieniami. W dziale „Grafika reklamowa” prezentowanych jest 9 najlepszych prac dyplomowych uczniów 12 klasy. Większość to plakaty wykonane dwoma podstawowymi technikami – farby temperowe oraz druk cyfrowy. Na wernisażu dyrektorka szkoły, Maria Dunkowa, wyznała, że dla kadry Państwowej Szkoły Artystycznej w Ruse niezmiernie ważne jest spojrzenie młodych i ich postrzeganie świata, jak również przesłanie, które kierują do swoich rówieśników oraz do dorosłych odpowiedzialnych za ich przyszłość.

Szkoła w Ruse nie kształci jedynie w dziedzinie sztuk plastycznych, lecz także muzyki, dlatego otwarcie wystawy połączone zostało ze wspaniałym koncertem uczniów. Na 3 różnych instrumentach – skrzypcach, fortepianie i flecie poprzecznym, wybrzmiały m.in. niezapomniane utwory Chopina i Władigerowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *