UROCZYSTE OBCHODY DNIA BUŁGARSKIEJ OŚWIATY, KULTURY I PIŚMIENNICTWA SŁOWIAŃSKIEGO

W wigilię 24 maja – święta Bułgarskiej Oświaty, Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego, odbył się uroczysty koncert w Teatrze Królewskim Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie. Bułgarzy składają tego dnia hołd dziełu słowiańskich nauczycieli św. św. Cyrylowi i Metodemu, pierwszym krzewicieli wśród narodów europejskich idei wspólnoty. Na zabytkowej scenie wystąpił zespół „Akademika” z Płowdiwu, w którego skład wchodzą studenci oraz wykładowcy Akademii Muzyki, Tańca i Sztuki. Dyrektorem artystycznym zespołu jest dr. Stella Mitewa-Dinkowa. Wspólnie z członkami bułgarskiego zespołu zagrali muzycy z Anglii, Grecji i Macedonii Północnej, którzy stanowili symboliczną ilustrację europejskiej różnorodności. Tradycją w ostatnich latach w duchu słowiańskiej solidarności jest udział w obchodach również polskiego artysty. Tego wieczora gościem specjalnym był wybitny gitarzysta Marcin Kozioł z Gdańska.

Kalina Stanczewa w imieniu Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie i Ministerstwa Kultury Bułgarii złożyła wszystkim rodakom oraz przyjaciołom bułgarskiej kultury najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowała za wspieranie wydarzeń artystycznych i rosnące zainteresowanie językiem bułgarskim, literaturą oraz kulturą.

JE Emił Jałnyzow, ambasador Bułgarii, Litwy i Łotwy, w swojej mowie powitalnej zaznaczył, że 24 maja jest niezwykle ważnym świętem dla Bułgarów, a przez to ma ono wiele imion – święto liter, ducha, czy duchowości.  Przypomniał również słowa papieża Franciszka podczas niedawnej pielgrzymki do Bułgarii, w których oficjalnie uznał i podziękował Bułgarom za zachowanie dziedzictwa europejskiego, jakim jest alfabet słowiański – dzieło świętych braci Cyryla i Metodego.

Druga część obchodów Dnia Bułgarskiej Oświaty, Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego odbyła się w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W dniu 25 maja zespół „Akademika” i Marcin Kozioł wystąpili w Sali Senatorskiej przed profesorami, wykładowcami i studentami tej szkoły wyższej.

Koncerty odbyły się z uprzejmą pomocą i pod Patronatem Honorowym Pana Jana Chorostkowskiego – Konsula Honorowego Republiki Bułgarii we Wrocławiu i Pana Jana Strawińskiego Konsula Honorowego Republiki Bułgarii w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *