Z SZEROKIEJ ŁYKI DO WARSZAWY. BUŁGARSKIE KOLĘDY LUDOWE

W Bułgarskim Instytucie Kultury odbyło się pierwsze wydarzenie w nowym roku. 2020 rok został zainaugurowany koncertem uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Sztuki Ludowej w Szerokiej Łyce. Impreza muzyczna jest w ramach piątej edycyj Festiwalu młodych talentów „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej” pod patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii.

Szeroka Łyka to wyjątkowe miejsce w samym sercu Rodopów, które przechowuje i kontynuuje bułgarskie tradycje w tańcu, śpiewie i grze na instrumentach. Muzycy – Ganczo Gawazow (kierownik zespołu, gadułka), Newena Dżachowa (śpiew i jedna z nielicznych Bułgarek, która gra na kawału), a także Denis Madżarow, Stefan Smilkow, Nikołaj Michalew i Damian Jordanow (gajda, kawał i tambura) zaprezentowali autentyczne bułgarskie kolędy ludowe. Był to finałowy koncert grupy na zakończenie trasy koncertowej po Polsce, w trakcie której w ramach XX Międzynarodowego Spotkania Kolędników-Dudziarzy wystąpili w Szczecinie, Poznaniu i Zbąszyniu. Zarówno w Wielkopolsce, jak i w Warszawie zachwycili oni publiczność swoim repertuarem, unikatowością kolęd, a także porwali do wspólnego tańca horo. Kierownik zespołu zarysował bułgarską tradycję kolędniczą, która niesie pomyślną wróżbę dla gospodarza, zdradził treść pieśni, jak również opowiedział о strojаch ludowych z różnych zakątków Bułgarii, w które ubrani byli członkowie zespołu. Widzowie, wypełnionej po brzegi galerii BIKu, nie mogli wyjść z wrażenia wspaniałego koncertu, niosącego atmosferę bułgarskiego folkloru i zabawy.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili ambasador Bułgarii JE Emił Jałnyzow, przedstawiciele Ambasady Serbii w Warszawie, Muzeum Awiacji w Dęblinie, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły im. Piotra Wysockiego w Warszawie oraz kierownik zespołu Sarakina – Jacek Grekow. Współorganizatorami koncertu były Ambasada Republiki Bułgarii w Warszawie, oraz firma BULECO z prezesem Kolio Canew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *