Program na luty 2008

  • 14.02 /czwartek/, godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

W Bułgarskim Instytucie Kultury odbędzie się wieczór poświecony bułgarskiemu świętu wina i degustacja bułgarskich win.

Dzień Świętego Trifona zwanego Zarezan jest świętem wina, hodowców winorośli i winiarzy, a jego korzenie sięgają najprawdopodobniej starożytnych uroczystości ku czci Dionizosa – Dionizji. Jest również obchodzony przez karczmarzy oraz wszystkich miłośników wina – czyli niemal przez cały naród bułgarski. Podstawowy obrządek tego dnia – podcinanie winorośli – przypomina nam o zbliżającej się wiośnie. Podcinanie wykonują głównie mężczyźni, właściciele winnic i stąd pochodzi nazwa "Zarezan" co oznacza podcinanie.

Każdy hodowca odcina kilka pędów z jednego lub trzech krzewów, wybranych ze środka lub rogów winnicy i polewa miejsca odciętych gałązek winem. Przypomina w ten sposób winorośli, że jej głównym przeznaczeniem jest obdarowanie gospodarza dużą ilością dorodnych winogron na wino. Po obrzędzie podcinania mężczyźni posilają się przyniesionymi ze sobą potrawami, śpiewają, tańczą i się weselą.

Wejście tylko z programem lub zaproszeniem.

 

  • 18.02. /poniedziałek/, godz. 11.00, Kraków, Uniwersytet Jagiellonski, Audytorium Maximum, Mała Aula, ul. Krupnicza, godz. 11.00

Z okazji 135 rocznicy stracenia Wasiła Lewskiego w Bułgarskim Instytucie Kultury odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu:

"LEWSKI PRZED SĄDEM PORTY OTOMAŃSKIEJ I OSĄDEM HISTORII"
scenariusz: prof. Dojno Dojnow
reżyseria: Andrej Altaparmakow
zdjęcia: Stefan Altaparmakow

Jest to film o procesie sądowym (1872-1873) przeciwko Wassiłowi Lewskiemu i jego zwolennikom. Autorzy przedstawiają w nowym świetle fakty związane z procesem razem z walką mocarstw o panowanie nad Bosforem.

Film ukazuje Apostoła Lewskiego jako najwybitniejszą postać historyczną bułgarskiego ruchu rewolucyjnego w tym okresie

oraz spotkanie z reżyserem filmu
ANDREJEM ALTAPARMAKOWEM

Urodzony w roku 1949 w Sofii, Andrej Altaparmakow ukończył Wyższą Szkołę Filmową w Moskwie na wydziale reżyserskim. Andrej Altaparmakow jest reżyserem ponad 70 filmów dokumentalnych. Jest laureatem wielu nagród między innymi – nagrodą krytyki na Festiwalu Z w Płowdiwiu za film "I moje pieśni będą wciąż czytane" w roku 2003, nagroda Bułgarskiej Państwowej Telewizji za najlepszy film dokumentalny "Obrońca służbowy" w roku 2005. Jest członkiem Związku Bułgarskich Bilmowców oraz związku dziennikarzy bułgarskich.

W programie również promocja książki:

prof. Dojno Dojnowa
– "LEWSKI PRZED SĄDEM PORTY OTOMAŃSKIEJ"

Zbiór dokumentów tureckich, bułgarskich i dyplomatycznych stanowi autentyczne świadectwo o aresztowaniu Wasiła Lewskiego oraz o jego procesie w Sofii w latach 1872/1873. To pierwsza próba bułgarskiej historiografii i praktyki wydawniczej zebrać w jednym tomie źródła na temat bohaterskiego zachowania Lewskiego i jego współtowarzyszy w sądzie tureckim.

Uważna lektura dokumentów ujawnia Lewskiego – człowieka, bojownika, rewolucjonistę, lecz również polityka, którego zachowanie w obliczu szubienicy w dużym stopniu doprowadza do Powstania Kwietniowego w r. 1876, Wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1877/1888 oraz do Wyzwolenia Bułgarii.

Książka skierowana jest tak do badaczy, historyków, prawników, psychologów, nauczycieli, jak do szerokiej rzeszy czytelników, którzy od ponad stulecia szukają całej prawdy o bohaterskim i tragicznym losie tej wielkiej postaci.
 

  • 19.02. /wtorek/, godz. 18.00 Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Z okazji 135 rocznicy stracenia Wasiła Lewskiego w Bułgarskim Instytucie Kultury odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu:

"LEWSKI PRZED SĄDEM PORTY OTOMAŃSKIEJ I OSĄDEM HISTORII"
scenariusz: prof. Dojno Dojnow
reżyseria: Andrej Altaparmakow
zdjęcia: Stefan Altaparmakow

W programie również promocja książki:
prof. Dojno Dojnowa
– "LEWSKI PRZED SĄDEM PORTY OTOMAŃSKIEJ"
 

  • 21.02. /czwartek/, godz. 18.00 Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Z okazji 100 rocznicy urodzin bułgarskiego pisarza EMILIANA STANEWA i uhonorowania go tytułem "Osobowość roku 2007" przez Fundację UNESCO, odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu o pisarze pt.

"KRAINY WIECZNYCH ŁOWÓW"
/42 min, 2007 r., wersja oryginalna w języku bułgarskim/
scenariusz: Maria Ananasowa
reżyseria: Doczo Bodżakow
zdjęcia: Iwan Warimezow

W filmie wykorzystano archiwalne kadry z rozmów z pisarzem i fragmenty filmów fabularnych powstałych na podstawie jego scenariusza.

"Wspólnie ze scenarzystką Marią Atanasową i operatorem Iwanem Warimezowem "podążamy" ścieżkami dziennika pisarza, aby odkryć jego człowiecze niepokoje" – opowiada reżyser Doczo Bodżakow. "Emilian Stanew ma swoje prywatne spostrzeżenie na historię Bułgarii, której według niego towarzyszy wiele nieszczęść, pomyłek i strat".
 

  • 27.02./środa/, godz. 18.00 Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Projekcja bułgarskiego filmu fabularnego

"Złodziej brzoskwiń"
produkcja BNFC, 80 min., 1964 r., /wersja oryginalna,napisy po angielsku /.
Film powstał na podstawie powieści Emilina Stanewa pod tym samym tytułem.
reżyseria: Wało Radew
zdjęcia: Todor Stojanow
muzyka: Simeon Pironkow

w rolach głównych:
Newena Kokanowa, Rade Markovic, Naum Szopow, Michaił Michaiłow, Georgi Georgiew i in.

Bułgaria, rok 1918. Kraj targany jest niszczącą wojną katastrofami narodowymi. Delikatna i czuła kobieta staję w obliczu okropności wojny.

Film o tragicznej miłości dwojga ludzi żyjących po obu stronach frontu. Film został wyróżniony bułgarskimi i międzynarodowymi nagrodami. Występuje gwiazda bułgarskiego kina Newena Kokanowa – jest to jej pierwsza znacząca rola w karierze artystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *