SPEKTAKL MUZYCZNO-TANECZNY "UCHODŹCY"

  • 24 listopada (poniedziałek), godz. 19.00, Teatr ROMA

 
BILETY W KASACH TEATRU  (20 – 55 PLN), tel. 022/ 628 89 98

www.neshkaart.com

 

 

Tango – taniec imigrantów… Ludzi samotnych… Zagubionych

Tango – taniec człowieka poszukującego, dążącego do drugiego człowieka

Tango –  żywiołowa, niepohamowana radość, nostalgia i zapomnienie

Od XVII wieku do dziś, z Europy do Argentyny, jak do ziemi obiecanej, podąża karawana uchodźców.

Na początku wyruszali mężczyźni, mający nadzieję zarobić i sprowadzić rodziny. Pozostawiwszy część życia w ojczystym kraju, po wyczerpującej pracy w ciągu dnia, wieczorem wypełniali lokale Buenos Aires i w ramionach tanich piękności, pod wpływem alkoholu, śpiewali i tańczyli… TANGO. Mężczyzna obok mężczyzny, mężczyzna z mężczyzną, dlatego że na początku byli tylko mężczyźni… Niepostrzeżenie w tangu pojawiały się nutki i melodie, które przypominały o wieczorach w kraju rodzinnym – z pieśniami i tańcami, z pieszczotami ukochanych… Przez długi czas przybysze, pochłonięci wspomnieniami, pogrążeni w wirze Losu i kaprysach Czasu, przezwyciężając odległości, na chwilę przenosili się do ojczystych Bałkanów. Turek i Ormianin ponownie stawali się przyjaciółmi, razem tańczyli i śpiewali, tuląc w ramionach ukochane dziewczyny. Żydzi, upatrując dogodny czas, żywiołowo, nienasycenie oddawali się radości w chwilach pokojowego, szczęśliwego życia. Serbowie powarcali do rodzinnej Szumadii /Starej Serbii/, dziwiąc się kto by ją opuścił i na co ją zamienił… Bułgar zebrawszy weselników, prowadził do ślubu dziewczynę, którą zostawił, by na niego czekała…

I tak dopóki wino nie wyparowało a Los nie pozwolił powrócić do rzeczywistości. Z całym dramatyzmem złamanego życia, niegasnącą nostalgią i nadzieją na lepsze czasy… I dążeniem do  zwyczajnego, ludzkiego szczęścia, które tworzy wieczność.

Scenariusz, reżyseria i choreografia – Neshka Robeva

Muzyka – Formacja Muzyczna „National ART” – Lazar Benow, Georgi Matew, Stanislaw Lazarow, Atanas Hadżiev, Dimitar Karamfolow, Dobri Paliew, Emil Nikolow, Belizar Conew

Z udziałem:

Sneżka Borisowa, Krystina Kokorska, Rosena Dralczewa, Ahmed Baszaran, Awak Chaczaturian

Asystenci choreografa

W przygotowaniu spektaklu uczestniczyli:

Aneta Awakian, Walentin Iwanow, Władimir Kostadinow, Władimir Cenow, Wołodymir Korneew, Diljana Galabowa, Dimitar Stojanow, Ewelin Petkow, Iliana Dinekowa, Petar Milew, Rumen Arsow, Silwia Mladenowa, Stefan Raczew i Teodora Kehajowa

 

  • NESHKA ROBEVA – BIOGRAFIA TWÓRCY

 
Neshka Robeva urodziła się 26.05.1946 r. W Ruse. Ukończyła szkołę choreograficzną. Była zawodniczką reprezentacji kraju w gimnastyce artystycznej. Wicemistrzynią świata w 1969 r. Przez 25 lat była starszym trenerem reprezentacji kraju w gimnastyce artystycznej. W tym okresie jej zawodniczki zdobyły 294 medale, 7 tytułów mistrzyń świata, 10 Europy i 2 srebrne medale olimpijskie. Obecnie jest prezesem najlepszego, w okresie 50 lat jego istnienia, klubu na świecie „Lewski”. Klub jest zdobywcą 306 medali.

Za wybitne osiągnięcia w pracy Neshka Robeva została uhonorowana prawie wszystkimi odznaczeniami państwoweymi, jak również dyplomem  uznania za wkład na rzecz światowego kobiecego sportu olimpijskiego.

W roku 2000 N. Robeva zakończyła pracę trenerską i powróciła do pierwszej specjalności tworząc trupę składającą się z 35 dziewcząt i chłopców i stawiając sobie za cel prezentowanie poprzez nowoczesną interpretację folkloru bułgarskiego i bałkańskiego. Inscenizacje “Dwa światy” i “Dola” cieszą się wyjątkową popularnością. Ponad 250 przedstawień w kraju i za granicą – Braodway, Singapur “Art Festival”, Grecja, Turcja, „Europalia” w Belgii, Izrael, Włochy, Macedonia „Ochrydzkie Lato”, „Złoty Witeź”- Moskwa  „…Wirtuezeria tancerzy…”,  „…nóż w plecy dla wszelkich dotychczasowych wyobrażeń o podobnego rodzaju rozrywkach” – Anna Kiselghof – dyrektor ds. reklamy “New York Times’a”,  „…Kula energii…”,  „Preyzdent na stojąco oklaskuje bułgarski spektakl  „Dola” – gazeta ”Trud”. To tylko część reakcji na spektakle, które obecnie są najczęściej oglądane w Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *