Program na październik 2008

  • 14 października, wtorek, godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Prezentacja prac wybitnych bułgarskich grafików, które brały udział w V. Międzynarodowym Triennale Grafiki – Sofia 2007 . Wystawa składa się z 35 dzieł znanych autorów jak Swilen Błażew, Stefan Bożkow, Bujan Filczew, Nikołaj Majstorow, Simeon Wenow, Elena Panajotowa i in. Kolekcja jest częścią programu „Wystawy  podróżujące” Państwowego Instytutu Kultury Republiki Bułgarii przy MSZ.

  • 17  października , piątek, godz. 18.00, Miejski Ośrodek Kultury w Pruszkowie, ul. Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej 5

„DZIEŃ KULTURY BUŁGARSKIEJ”

W programie:

– prezentacja wystawy fotograficznej „ZŁOTE KARTY BUŁGARSKIEGO ŚREDNIOWIECZA” autorstwa prof. Aksinii Dżurowej , prof. Iwana Marazowa i fotografika Iwo Hadżimiszewa. Wystawa przedstawia najbardziej znaczące ślady cywilizacji trackiej na terenie Bułgarii.

– pokaz dokumentalnych filmów „Polskie ślady w Bułgarii”, „Egzarcha Stefana” oraz  „Magia Rodop”w reżyserii Bożydara Sławowa.

– degustacja tradycyjnych przysmaków kuchni bułgarskiej firmy BULECO.

 

  • 20 października, poniedziałek,godz.18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Pokaz filmu dokumentalnego
„KINOMAN NA POCZĄTKU WIEKU”
(2005 r., 30 min.)

Laureat prestiżowych nagród na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych m.in. :  FIPPRESSI – Leipzig’ 74, TOURFILM- Bruksel’ 77 oraz DOKUMENTART – Niemcy’ 95.  Dwukrotny zdobywca prestiżowej nagrody Związku Filmowców Bułgarskich w kategorii kina dokumentalnego.
 

Gościem Instytutu będzie główny bohater filmu – Georgi Angełow

Scenariusz: Borjana Mateewa
Reżyseria : Petyr Odadżiew

Bohaterem filmu jest krytyk filmowy  Georgi Angełow, jeden z najbardziej znanych miłośników kina. Jego życie ukazane zostało z humorem i czułością.  Przedstawia historię   miłości do kina.
Georgi Angełow ukończył pedagogikę i filologię bułgarską. Od lat jest krytykiem filmowym. Rocznie ogląda ponad 800 filmów. Film „Kinoman na początku wieku” porusza kwestię przyszłości kina i przesłania wyrażonego środkami masowego przekazu w dobie nowych technologii. „Kinoman na początku wieku” zdobył nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych w Nowym Jorku. Został wyróżniony spośród 230 pozycji z 60 państw w kategorii za najlepszy film dokumentalny. Festiwal jest jednym z największych wydarzeń filmowych, zarówno w Nowym Jorku, jak i w Los Angeles, który promuje mało znanych, utalentowanych reżyserów i scenarzystów.

„FESTIWAL POEZJI SŁOWIAŃSKIEJ” 21- 23 października

 

  • 21 października, wtorek godz. 10.00, Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89

Otwarcie sesji pt. Znajomość literatury słowiańskiej wśród Słowian: wystąpienia przedstawicieli z Rosji, Białorusi, Bułgarii, Ukrainy, Czech. Słowacji, Budziszyna (serbołużyczanie) i Polski. Poezję słowiańską przedstawi  Aleksander Nawrocki – redaktor naczelny miesięcznika „Poezja dzisiaj”, laureat głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Poetów Słowiańskich w Warnie  b.r.

Ze strony bułgarskiej gośćmi będą poeci :
Dimitrina Lau-Bukowska, Ełka Njagołowa i Dimityr Hristow.

Impreza zorganizowana jest wspólnie przez miesięcznik  „Poezja dzisiaj”, Bułgarski Instytut Kultury,  Słowacki Instytut Kultury, Rosyjski Ośrodek Kultury oraz Wójta Gminy Kadzidło.

 

  • 22 października, środa, godz. 11.00, Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89

Wręczenie nagrody za promocję literatury polskiej Dimitrinie Lau – Bukowskiej

Więcej informacji pod numerem 022/ 620 25 20

 

  • 22 października, środa, godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Pokaz filmu dokumentalnego
„ RADOJ RALIN I CZAS”
(2004 r., 50 min.)
Cykl filmów pamięci znanego reżysera dokumentalisty Iłko Dundakowa.

Film  zaprezentuje bratanek znanego  poety, krytyk filmowy  Georgi Angełow

Iłko Dundakow urodził się w 1941 roku w Kazanłyk. Ukończył dziennikarstwo  na  Uniwersytecie Sofijskim oraz  reżyserię w Pradze. Od roku 1971 r. rozpoczął pracę w Studiu filmów telewizyjnych EKRAN Jest reżyserem 45 filmów dokumentalnych i 7 filmów fabularnych. Zmarł w czerwcu b.r.

Radoj Ralin urodził się 22 kwietnia 1923 roku w Sliwen. Poeta, satyryk, twórca najbardziej znanych epigramatów. W latach 1944-1945 walczył na froncie w II Wojnie Światowej. W 1965 roku, kiedy w Bułgarii jazz uważany był jeszcze za sztukę ekscentryczną, wspólnie z Miłczo Lewiewem założył formację „Jazz Focus”. Był redaktorem wielu gazet, m. in.: „Literaturen Front”, „Literaturni Nowini”. Debiutował w 1931 roku wierszem opublikowanym w gazecie dla dzieci „ Izgrew”. W latach 1939-40 na łamach gazety „Burgaski Far” opublikowane zostały jego wiersze humorystyczne i anegdoty. Jest autorem wielu spektakli satyrycznych, m.in.: „Djawołskoto Ogledalo”, „Improwizacja”.  W jego dorobku artystycznym ważne miejsce zajmują także scenariusze filmów dokumentalnych, m.in.: „Nikoła Wapcarow”, „Atanas Dałczew” oraz filmów fabularnych  np. „Laura”. Zmarł 21 lipca 2004 roku.

 

  • 23 października, godz. 8.00

Wyjazd uczestników do Kadzidła (Kurpiowszczyzna) – spotkania poetyckie i występ Zespołu Kadzidło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *