Program na maj 2009

 • 10-16 maja, XXVIII Międzynarodowy Festiwal

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Podczas Festiwalu  udział weźmie bułgarski chór cerkiewny „Alen Mak”. Więcej informacji pod numerem: 085/ 873 47 23

 

 • 11 maja 2009 (poniedziałek) , godz. 18.00 Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Otwarcie wystawy fotografii:

„SIŁA SPOŁECZEŃSTWA BUŁGARSKIEGO – LOS ŻYDÓW W BUŁGARII”

Tematem prac jest ocalenie Żydów bułgarskich podczas II wojny światowej. Plansze przedstawiają wydarzenia w roku 1943 na scenie międzynarodowej dzieje bułgarskiego społeczeństwa oraz stanowisko władz państwowych.

Wystawa stanowi własność Państwowego Instytutu Kultury przy MSZ Republiki Bułgarii i stanowi część kolekcji „Podróżujące wystawy”.

 

 • 12 maja 2009 (wtorek), godz. 18.00, Galeria SERDIKA, ul. Świętokrzyska 32, Warszawa
   

Otwarcie wystawy grafiki i malarstwa

MARII DUHTEWEJ i IRMY WODEWEJ

Urodzona w  Kazanłyk, MARIA DUCHTEWA  jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Sofii ze specjalizacją na Wydziale  Grafiki u prof. Ewtima Tomowa. Artystka brała udział w prestiżowych wystawach grafiki bułgarskiej  w Portugalii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Polsce, Holandii, Chinach, a także w wielu wystawach zbiorczych jak – Biennale Grafiki w Baden-Baden, Niemcy /1983/, Triennale portretu – Radom, Polska /1990/, Biennale Grafiki – Maastricht, Holandia  /1993/, Biennale Grafiki – Belgrad, Serbia i Czarnogóra /1996/ i in. Miała wiele wystaw indywidualnych m. in.  w Tunezji , w  Bułgarskim Instytucie Kultury  w  Bratysławie, w Art Cafe  w Wiedniu .

Urodzona w Sofii , IRMA WODEWA ukończyła Liceum Plastyczne oraz Akademię Sztuk Pięknych w Sofii na Wydziale „Aranżacja przestrzeni dla dzieci”.

Ma na swym koncie wiele wystaw zbiorowych, jak  Międzynarodowa wystawa grafiki „Mini Print” (2009), Galeria „Lesedra” (2008,2009), „5 lat Galeria Art Aleja” (2008), Galeria Astri (2006,2007,2008), Centrum Sztuki Współczesnej – Szumen (2006). W roku 2008 odbyła się jej pierwsza indywidualna  wystawa malarstwa  w Galerii FESTA w  Sofii. Tworzy w dziedzinie projektowania przestrzeni dziecięcej, dziecięcych ilustracji, malarstwa, grafiki i rzeźby. Jej prace są własnością wielu kolekcji prywatnych w Bułgarii , Polsce, Norwegii, Szwajcarii, Austrii, Rosji, Niemczech, Stach Zjednoczonych

 

 • 14 maja 2009 (czwartek), godz.18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Otwarcie wystawy „SZTUKA KSIĄŻKI BUŁGARSKIEJ”.

Ekspozycja składa się z  jednych z najlepszych osiągnięć w dziedzinie ilustracji i opracowania graficznego książki bułgarskiej. Większość  prezentowanych prac, to prace z bajek dla dzieci, a pozostałe z wydań ilustrowanych, encyklopedii, publikacji historycznych, kaligrafii i in. Autorami są znani  bułgarscy ilustratorzy i graficy  jak Wiktor Paunow, Tonja Goranowa, Wenelin Wylkanow, Jasen Gjuzelew, Sjana Zachariewa, Jana Lewiewa, Cwjatko Ostoicz.

Wystawa stanowi własność Państwowego Instytutu Kultury przy MSZ Republiki Bułgarii i stanowi część kolekcji „Podróżujące wystawy”.

 

 • 15 maja 2009 (piątek), godz. 11.30, Instytut Filologii Słowiańskiej, sala BELVEDEREK, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

WYKŁAD PROF. MILENY KIROWEJ

„NOWE NURTY W LITERATURZE BUŁGARSKIEJ PO 1989 r.”

Milena Kirova jest profesorem literatury bułgarskiej na Uniwersytecie im. Św. Klimenta Ochrydzkiego. Wykłada  teorię i historię krytyki psychoanalizy. Odbyła specjalizację z teorii psychoanalizy w Wielkiej Brytanji i Szwajcarii. Dwa lata wykładała historię literatury bułgarskiej na Uniwersytecie w Los Angeles, w Kalifornii. Milena Kirowa jest autorką szeregu badań w dziedzinie humanistyki i szczególnie  w dziedzinie literatury. Jej autorstwa są wydania „Bułgarski poemat od Wyzwolenia do pierwszej wojny światowej (1988), „Sen Meduzy” (1995, 1997), „Ciężka próba symboli” (1997, 2006), „Jordan Jowkow. Mity i mitologizacja” (2001), jak również studium „Ciało, rozkucie”, wspólnie z Emilią Dworjanową „La Veleta” (1998), „Kobieta biblijna.

Mechanizmy tworzenia, sposób przedstawiania Starego Testamentu” (2005). Prof. Kirowa jest autorem wielu podręczników takich jak „Psychoanaliza i literatura”(1995), „Dziedzictwo. Wazow” (2002).

 

 • 16 maja 2009 (sobota), Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Podczas „NOCY MUZEÓW W WARSZAWIE” Bułgarski Instytut Kultury zaprezentuje:

19.00-01.00 Wystawa „SZTUKA KSIĄŻKI BUŁGARSKIEJ”
19.00-01.00 Wystawa „SIŁA SPOŁECZEŃSTWA BUŁGARSKIEGO-LOS ŻYDÓW W BUŁGARII

Angeł Nenow jest fotografem i operatorem filmowym. Wykłada fotografię i sztukę operatorską w Młodzieżowym Domu Kultury w Warnie. Aktualnie jest prezesem Klubu fotograficznego „Warna”. Jest członkiem Stowarzyszenia Fotografików Bułgarskich. Angeł Nenow zajmuje czołowe miejsce na liście TOP 100 fotografów photo-forum.net. Ma na swym koncie 12 wystaw indywidualnych. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych. Zdobywca licznych wyróżnień na konkursach i festiwali filmowych w Bułgarii i za granicą.

godz. 19.30. POKAZ SLAJDÓW Z GÓR BUŁGARSKICH

godz.20.00. Spotkanie z fotografem Angełem Nenowem autorem wystawy „Z GÓR BUŁGARII”.

godz. 21.00 POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO

„PRZEZ SOFIĘ DO WOLNOŚCI”

Scenariusz i realizacja: Barbara Rogalska
Zdjęcia: Henryk Janas; Producent: Bożydar Sławow

Mało znana karta historii polsko-bułgarskich losów w czasie II wojny światowej. Dyplomaci z Ambasady Bułgarii w Warszawie utworzyli w 1939 r. konspiracyjną grupę, tzw. Grupę „B”. Grupa w składzie – Krum Cokow, Trifon Puchlew i Władysław Ikonomow – przewoziła nielegalne dokumenty, zdjęcia oraz pieniądze na trasie Sofia – Bukareszt – Berlin – Warszawa. Dzięki nim świat mógł po raz pierwszy zobaczyć wstrząsające zdjęcia z okupowanej Warszawy. Ratowano również działaczy ruchu oporu w Warszawie wydając nielegalne zaświadczenia o zatrudnieniu w Ambasadzie Bułgarskiej. Ponadto do 1941 r. przez Sofię do Turcji i dalej na Zachód przerzucono ponad 300 osób, w większości oficerów. Było to możliwe dzięki tzw. „Grupie przerzutowej”, składającej się w głównej mierze z Polaków mieszkających na stałe w Bułgarii. Byli to przede wszystkim dwaj bracia Zdzisław i Bronisław Zembrzuscy. Członkowie obydwu grup zapłacili wysoką cenę za swoje bohaterskie czyny.

godz. 22.00. Pokaz filmu „EGZARCHA STEFAN”

Reżyseria: Krzysztof Langa i Bożydar Sławow

Film dokumentalny poświęcony pamięci Egzarchy  Stefana – człowieka, który sięgnął wyżyn Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej, wystąpił otwarcie przeciw Hitlerowi oraz uratował Żydów bułgarskich od pewnej śmierci.

godz. 23.00 oraz .godz.00.00.

„ODKRYJ NA NOWO BUŁGARIĘ”,

pokaz filmu turystycznego o Bułgarii, produkcji biura podróży Hispaniola.

 

 • 16 maja 2009 (sobota), NOC MUZEÓW, Galeria „SORAYA” , ul. Zygmunta Starego 3a, Szczecin
   

Wystawa malarstwa NIKOŁAJA IWANOWA.  

 

 • 20 maja 2009 (środa), godz. 19.00, Pałac Potockich UW, Sala Balowa, ul.Krakowskie Przedmieście 32

POD PATRONATEM HONOROWEGO KONSULA REPUBLIKI BUŁGARII WE WROCŁAWIU – PANA JANA CHOROSTKOWSKIEGO, Z OKAZJI DNIA ŚW. CYRYLA I METODEGO – ŚWIĘTA OŚWIATY, KULTURY BUŁGARSKIEJ I PIŚMIENNICTWA SŁOWIAŃSKIEGO, ODBĘDZIE SIĘ KONCERT  

STEFAN KAMIŁAROW (skrzypce)

i IWELINA KAZANDŻIEWA (fortepian)

W programie utwory  PANCZO WŁADIGEROWA, HENRYKA WIENIAWSKIEGO I JOSEFA HAYDNA

Osobom zasłużonym dla rozwoju i upowszechnienia kultury bułgarskiej za granicą zostaną wręczone doroczne dyplomy uznania Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii.

Impreza zorganizowana we współpracy ze STUDIUM EUROPY WSCHODNIEJ UW
 

 

 

 • 21 – 24 maj (wtorek – niedziela), Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa

W 54. Międzynarodowych Targach Książki weźmie udział Bułgarski Instytut Kultury. Na swoim stoisku (A014) zaprezentuje dzieła klasyków bułgarskich i pisarzy współczesnych, albumy, książki historyczne, przewodniki po Bułgarii wydawnictw bułgarskich oraz  utwory bułgarskich autorów tłumaczonych na język polski,  jak również nagrania z bułgarską muzyką.

 

 • 21 – 23 maj 2009 (czwartek – sobota), Kolegium Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej, ul. Piłsudskiego 24, Biała Podlaska

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „ŚW. CYRYL I METODY W JĘZYKU I KULTURZE SŁOWIAN” organizowana przez Zakład Językoznawstwa Słowiańskiego Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie. Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury weźmie udział w oficjalnym otwarciu konferencji i zaprezentuje wystawę „BUŁGARIA-KRAJ STAROŻYTNYCH CYWILIZACJI”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *