Program na styczeń 2010

  • 12 stycznia 2010 r. (wtorek), godz. 18.00, Galeria SERDIKA, Ul. Świętokrzyska 32, Warszawa

Otwarcie wystawy autorstwa

IVAYŁY ŻIVKOVEJ

malarstwo i tkanina artystyczna

Ivayła Żivkova – urodziła się w Sofii, gdzie w 1990 r. uzyskała tytuł artysty plastyka ze specjalnością: artystyczna kompozycja materiałów i tkanin. Od 1996 roku żyje i pracuje w Polsce. Rozstanie z Ojczyzną stało się dla niej bodźcem do poszukiwań natchnienia w religii i architekturze Bułgarii. Wydała cykle „Mój dom”, „Portret kobiety” i „Małe opowieści”.

Swoje pierwsze samodzielne wystawy malarstwa i tkaniny artystycznej zorganizowała w 1999 roku. W tym swoją pierwszą wystawę w Galerii SERDIKA przy Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie. Od tamtej pory zorganizowała ok. 20 samodzielnych wystaw i uczestniczyła w ok. 15 wspólnych wystawach malarstwa i pokazach unikatowych kreacji w Bułgarii i w Polsce. Jej indywidualne wystawy organizowane były w Galerii Sztuki Współczesnej (Łomża), Galerii SERDIKA (Warszawa), Młodzieżowym Ośrodku Kultury (Skierniewice), Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ” (Wałbrzych), Galerii Marszand (Białystok), Galerii Triada (Gdańsk), Pilskim Instytucie Kultury w Sofii. Dzieła Ivayły Żivkovej są również częścią kolekcji prywatnych w Belgii, Bułgarii, Niemczech, Norwegii, Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii.

 

  • 16 stycznia 2010 r. (sobota), godz. 17.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

KONCERT CHARYTATYWNY

Środki zgromadzone podczas koncertu zostaną przekazane na rzecz bułgarskiej szkoły im. Dory Gabe w Warszawie

Krasimira Żelazkowa (skrzypce) i Elizabeth Mucha (fortepian)

W programie: Mendelssohn, Stravinski, Władigerow, Bernstein.

Krasimira Żelazkowa – uczennica gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej w Warnie. Jest absolwentką Państwowej Akademii Muzycznej w Sofii. Specjalizację uzyskała w Belgii pod kierunkiem Karen Arutunyan, jak również Igora Bezrodniego, Franco Gulli oraz Yoel Levi. Występowała w wielu orkiestrach w krajach takich jak: Bułgaria, Egipt, Niemcy, Rosja, Francja, Belgia, Holandia, Hiszpania czy Turcja. Koncertowała jako drugi koncertmistrz Moskiewskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Pavla Kogana. W ciągu ostatnich 5 lat mieszkała w Ankarze, w Turcji, gdzie wykładała i pracowała jako wykonawca stylu wolnego. Laureatka międzynarodowej nagrody "Best Instrumentalist" (Niemcy, 2006). Od roku 2009 mieszka i pracuje w Warszawie.

Elizabeth Mucha – (Polka, szkockiego pochodzenia) ukończyła Szkołę Muzyki i Dramatu Guildhall w Londynie. Pracowała jako akompaniator i korepetytor, po czym zajęła się muzyka kameralną. W 1993 roku nagrała kilka płyt z brytyjską flecistką Kirsten Spratt . W latach 1993-1998 mieszkała w Holandii, gdzie grała dla prestiżowej organizacji „Friends of the Lied”. Dała początek grupie wokalnej „Songcircle” i współpracowała przy multimedialnym projekcie na cześć holenderskiego malarza Pieta Mondriaana. Od 2001 roku pracuje w Operze w Singapurze, przy czym gra wiele kameralnych koncertów w Brazylii i Europie wraz ze słynnymi brazylijskimi muzykami.

 

  • 19 stycznia 2010 r. (wtorek), godz. 18.30, Bułgarski Instytut Kutury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Premiera polskiego wydania książki Angela Wagensteina

„PIĘCIOKSIĄG IZAAKA”

(Wydawnictwo Zysk i S-ka, przekład: Kamelia Minczewa-Gospodarek)

Spotkanie poprowadzą: tłumaczka książki Kamelia Minczewa-Gospodarek oraz Dyrektor BIK Michaela Todorova. Translacja spotkania – Agata Mokrzycka.

Powieść znanego bułgarskiego scenarzysty Angela Wagensteina „Pięcioksiąg Izaaka” jest częścią jego trylogii poświęconej losowi europejskich Żydów w czasie II wojny światowej. Trylogia (pozostałe powieści: „Daleko od Toledo” i „Żegnaj Szanghaj”) została wydana w Niemczech, Francji i Rosji. Pięcioksiąg Izaaka to opowiadanie o niezwykłych losach dwóch Żydów – krawca i rabina z małego miasteczka w Galicji. Paradoksy i kaprysy XX wieku periodycznie zmieniały im ojczyzny, ideały narodowe i obozy koncentracyjne, aby w końcu ich pozostawić w głębokiej zadumie nad sensem i bezsensem wojen. Pomimo tragicznego tła powieść obfituje w wesołe historie, żydowskie dowcipy i paradoksalne zwroty losu bohaterów.

Angel Wagenstein urodził się 1922 roku w Płowdiw. Ukończył scenopisarstwo w Moskwie. Jest autorem 50 scenariuszy do filmów – fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Od 1950 roku scenarzysta Bułgarskiej Kinematografii oraz DEFA. Film według jego scenariusza „Gwiazdy” (1959), w reżyserii Konrada Wolfa, otrzymał specjalną nagrodę jury Festiwalu Filmowego w Cannes. Najbardziej znane filmy według jego scenariusza to: „Aneks do prawa obrony państwa”, „Goya”, „Gwiazdy we włosach, łzy w oczach”, Borys I, „Po końcu świata”.

Promocja książki realizowana jest we współpracy z Wydawnictwem Zysk i S-ka.

 

  • 20 stycznia 2010 r. (środa), godz. 18.00, Piwnica pod baranami, Rynek Główny 27, Kraków

Prezentacja polskiego wydania książki Angela Wagensteina

„PIĘCIOKSIĄG IZAAKA”

(Wydawnictwo Zysk i S-ka; przekład: Kamelia Minczewa-Gospodarek)

Spotkanie poprowadzi Jan Strzałka Translacja spotkania – Jordanka Georgiewa – Okoń.

Promocja książki w Krakowie realizowana jest dzięki uprzejmości dyrekcji „Piwnicy pod baranami”.

 

  • 25 stycznia 2010r. (poniedziałek), godz. 18.00, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 maja 9, Rzeszów

Otwarcie wystawy fotograficznej

ZŁOTE KARTY BUŁGARSKIEGO ŚREDNIOWIECZA

autorstwa prof. Aksinii Dżurowej i fotografika Iwo Hadżimiszewa.

Wystawa ukazuje kulturę bułgarską w okresie od VII do XIX wieku. Wystawa prezentuje zarówno najwcześniejsze zabytki pogańskiej Bułgarii oraz ludności chrześcijańskiej, jak również rękopisy, architekturę, sztukę ikonograficzną i freski, emblematyczne dla pierwszego słowiańskiego piśmiennictwa, które włączają Słowian do wielkiej rodziny cywilizacji bizantyjskiej, przyczyniając się zarówno do jej oryginalności oraz różnorodności w ciągu wieków.

Wystawa jest organizowana dzięki uprzejmości Pani dr Marioli Mostowskiej oraz Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *