Program na czerwiec 2011

  • 1 czerwca 2011 (środa) godz. 18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa


OTWARCIE WYSTAWY POKONKURSOWEJ XVII MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE GRAFIKI DZIECI I MŁODZIEŻY TORUŃ 2010

Rok 2010 był ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, co stało się tym samym głównym tematem XVII. rocznika konkursu.

 


Różnorodność biologiczna to dziedzictwo ludzkości, to piękno, które może zainspirować do rozmaitych wypowiedzi plastycznych. Bogactwo form otaczającej człowieka przyrody stało się zatem impulsem do powstania niejednej interesującej grafiki prezentowanej na wystawie.
 
Na konkurs nadesłano 9474 prace z 43 krajów. Przyznano 39 nagród, 41 wyróżnień indywidualnych oraz 2 nagrody dla placówek za kolekcje prac. Najliczniejszy udział w konkursie zaznaczyła Polska, Słowacja, Rosja i Rumunia, nie zabrakło jednak i prac bułgarskich dzieci, niektóre z nich zostały wyróżnione.

Biennale od lat jest okazją do wymiany doświadczeń między jego uczestnikami, zaś wystawa pokonkursowa stanowi przegląd grafiki dzieci i młodzieży z różnych krajów.
Wystawa zrealizowana we współpracy i z uprzejmości  Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu i Instytutu Słowackiego w Warszawie.


           

  • 9 czerwca 2011 (czwartek), godz. 18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa


Spotkanie autorskie i prezentacja książki Albeny Grabowskiej-Grzyb pt.

„TAM, GDZIE URODZIŁ SIĘ ORFEUSZ – BUŁGARIA, JAKIEJ NIE ZNACIE”

Sentymentalna podróż po krainy przodków i miejsc zapamiętanych z dzieciństwa.

Czepełare – małe górskie miasteczko w Rodopach. Tu zaczyna się opowieść o życiu, historii i kulturze mieszkańców tego malowniczego zakątka Bułgarii. Powrót po latach w rodzinne strony babki i matki sprawia, że odżywają wspomnienia, pozwala na nowo poznać mieszkającą tu rodzinę, znajomych, sąsiadów, przyjrzeć lokalnych specjałów i wspaniałego wina.


Ałbena Grabowska-Grzyb – neurolog, córka Bułgarki i Polaka. Choć wychowała się w Polsce, biegle włada językiem bułgarskim i zawsze pamięta o swoich bułgarskich korzeniach.
 

  • Noc 17/18 czerwca 2011 (piątek/sobota), godz. 20.30 – 4.30, PARK PRZED ZAMKIEM UJAZDOWSKIM, DZIEDZINIEC CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ, OGRÓDEK CAFÈ OKNA, KINO LAB, ul. Jazdów 2, Warszawa

PRZEBUDZENIE LATA

Początek lata, okres najkrótszych nocy, to czas nieodłącznie związany z  atmosferą charakterystyczną dla Nocy Świętojańskiej: afirmacja życia, radość młodości,  miłość, kult płodności i ziemi, a wszystko to podszyte lekką nutką erotyzmu. Na jedną z takich nocy dostojne otoczenie Zamku Ujazdowskiego zamieni się w tętniący życiem ul. Na 4 ekranach zostanie pokazane w sumie 23 filmy pełno- i krótkometrażowe z 17 krajów, co dopiero zapowiada klęskę urodzaju. Filmy nie będą bezpośrednio wiązały się z tradycją Sobótki i jej obrzędowością, ale w różny sposób odniosą się do jej atmosfery. W programie bardzo szeroki wybór: od kolorowo-landrynkowej Pepperminty i gorącego romansu z pogodynką w roli głównej przez brytyjskie animacje, irlandzkie szorty po Nosferatu, straszącego tuż przed świtem. Równocześnie z projekcjami filmowymi odbędą się dwa koncerty, set DJ-ski i teatr sztuk performatywnych grupy Studium Improwizacji. Na najwytrwalszych czeka śniadanie o wschodzie słońca.  

Plan nocy:
20.30 KINO.LAB
od 21.00 DJ Disco Partizanti (RO)
od 22.30 pokazy filmowe: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego, ogródek Cafe Okna, park Zamku Ujazdowskiego (od 02.45 KINO.LAB)

Po północy koncerty: Opium Flirt (EST) i Très.B (NL/DK/PL)
03.45 Śniadanie o wschodzie Słońca i muzyka: Olivier Heim solo
Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski/ KINO.LAB, Członkowie EUNIC – European Union Institutes for Culture: Institut Français de Varsovie, Ambasada Grecji, Przedstawicielstwo Dyplomatyczne Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii, Przedstawicielstwo Flandrii przyAmbasadzie Belgii, Ambasada Estonii, Ambasada Irlandii, Ambasada Królestwa Niederlandów, Ambasada Litwy Austriackie Forum Kultury, British Council, Duński Instytut Kultury, Instituto Camões, Istituto Italiano di Cultura, Goethe-Institut, Bułgarski Instytut Kultury, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, Rumuński Instytut Kultury.
Pokaz filmu bułgarskiego „PLAN ZEMSTY” (2008) reżyseria Konstantin Burov, zdjęcia Krassimir Andonov, scenariusz Konstantin Burov, Vencyslav Vassilev; występują: Penko Gospodinov, Georgi Kermenski, Plamen Syrakov, Georgi Kadurin i inni.

               

  • 17 – 19 czerwca 2011 (piątek-niedziela), Kopanicy, gm. Siedlec, pow. Wolsztyn, Wielkopolska


X  KONKURS  MUZYKI  LUDOWEJ

Wielkopolska jest jednym z nielicznych regionów w Europie, który w swoim terenie posiada aż 5 (spośród 8 w skali całego kraju), funkcjonujących jeszcze po dziś dzień, odmian dud.  Gmina Siedlec i powiat wolsztyński, leżące na styku Królestwa Kozła i Krainy Dud, są jednym z tych nielicznych obszarów w Polsce, na których jeszcze do niedawna występowały „dudy z krzywym rogiem” i „kozioł z długim bąkiem” (K. Miaskowski 1612). Żywotność i rangę tradycji dudziarskich podkreśla jeszcze jeden – unikalny w skali całego kraju – fakt przeprowadzenia Pierwszego Konkursu Muzyki Ludowej w Kopanicy 20 czerwca 1937 r., w ogrodach ks. kanonika Edmunda Majkowskiego.

W ramach konkursu odbedzie się 7. edycja  Szlaku Koźlarskiego im. Tomasza i Walentego Brudłów, (Kopanica-Wąchabno – Wojnowo – Stare i Nowe Kramsko – Grójec Mały).
W konkursie prócz Dudziarzy i Koźlarzy z Wielkopolski, udział weźmie kapela gajdarzy i tancerze zespołu „ETNORITAM” z Płowdiw (Bułgaria).
 
Firma Bułeco przedstawi swoje produkty kuchni bałkańskiej. Po raz 3. na Szlaku  (piątek, 17.VI.2011, Kopanica-Linie) pojawi się  też Bryczka Literatów z Dominikiem Pauksztą na czele.


Organizatorzy: Gmina Siedlec, Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *