Program na grudzień 2011

 

  • 2 – 4 grudnia 2011 (piątek – niedziela), KLUB POWIĘKSZENIE, ul. Nowy świat 27 (w podwórzu), Warszawa
 
BAŁKANY. 
EUROPA OBIERA KIERUNEK POŁUDNIOWO-WSCHODNI
 
W ramach projektu „BAŁKANY. EUROPA OBIERA KIERUNEK POŁUDNIOWO-WSCHODNI” w klubie Powiększenie, odbędzie się szereg wydarzeń m.in. pokazy filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych z Europy Południowo-Wschodniej, promocje książek z regionu, koncerty muzyki bałkańskiej.
Partnerem projektu jest Bułgarski Instytut Kultury, Rumuński Instytut Kultury oraz Ambasady Grecji, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Serbii, Albanii, Słowenii i Chorwacji, a organizatorem projektu jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie. 
 
Wstęp wolny!
 
 
 
 
  • 4 grudnia 2011 (niedziela) godz. 11.00, Hotel Polonia Palace, Sala koncertowa, Al. Jerozolimskie 45, Warszawa
 
KONCERT „MUZYKA WZDŁUŻ DUNAJU”
 
w wykonaniu duetu
 
Dieter Flury – flet
Maria Prinz – fortepian
 
Dieter Flury w wieku 25 lat został przyjęty do orkiestry Opery Wiedeńskiej. Od 1981 roku jest flecistą solowym Wiedeńskich Filharmoników a od 2005 roku zarządza orkiestrą. Od 1996 roku Dieter Flury jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu, prowadzi również kursy mistrzowskie w Europie i Azji.
Działalność muzyczna Marii Prinz obejmuje zarówno występy solowe, jak i recitale i koncerty kameralne. Do najważniejszych w jej karierze należą koncerty
z Wiedeńskimi Filharmonikami pod dyrekcją Riccardo Muti na festiwalu Salzburger Festspiele oraz pod dyrekcją Seiji Ozawy w Wiedniu. Od 1987 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.
 
Koncert Duetu fortepianowo-fletowego Flury-Prinz miał miejsce w roku 2011 w Weill Recital Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Krytyk muzyczna pisma „New York Concert Review“, Edith Eisler, scharakteryzowała interpretacje duetu słowami „mocne w wyrazie” a samych muzyków określiła „mistrzami na swoich instrumentach” dodając jeszcze: „Dieter Flury gra na złotym flecie, którego blask odpowiada ciepłemu, okrągłemu tonowi jego gry.”
 
 
 
 
  • 6 grudnia 2011 (wtorek) godz. 18.00, MUZEUM MAZOWIECKIE w Płocku, ul. Tumska 8, Płock
 
KONCERT „MUZYKA WZDŁUŻ DUNAJU”
 
w wykonaniu duetu
 
Dieter Flury – flet
Maria Prinz – fortepian
 
 
W programie utwory: Claude'a Debussy, Jana Sebastiana Bacha, Herberta Willi, Pancho Wladigerowa i Sergiusza Prokofiewa Koncert zorganizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury i Bułgarskim Instytutem Kultury
 
 
 
  • 7 grudnia 2011 (środa), godz. 17.00-20.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa
 
Spotkanie z okazji ŚWIĘTA STUDENTÓW BUŁGARSKICH – Dzień św. Klimenta Ochrydzkiego.
 
Zapraszamy studentów bułgarskich, studentów polskich, uczących się języka bułgarskiego, oraz studentów bułgarskiego pochodzenia, mieszkających na stałe w Polsce.
 
 
 
  • 13 grudnia 2011 (wtorek), godz. 18.00, GALERIA SERDIKA, ul. Świętokrzyska 32, WARSZAWA
 
otwarcie wystawy 
DANIELI TODOROVEJ
 
„Światło i cień II”
 
Daniela Todorova to wszechstronna bułgarska artystka o głębokim podejściu do sztuki. Wszechstronność jej można zauważyć zarówno w gatunkach jak i w stylu, technice i kreatywności, dzięki czemu Daniela Todorova tworzy swój wyjątkowy, cudowny świat. Studiowała projektowanie graficzne w Bułgarskiej Akademii Sztuki i już na początku swojej kariery eksperymentowała z różnymi gatunkami i technikami w sztuce. Zajmuje się zarówno tworzeniem plakatów jak i malarstwem, tworzeniem witraży czy też sztuką krajobrazu – tworząc obrazy w różnych wymiarach i różnym środowisku. Udziela się nie tylko jako artystka, tworzy również własne projekty artystyczne, jest ich kuratorką, prowadzi warsztaty, jest wykładowcą. Jej prace zdobywają uznanie na całym świecie, ostatnie wystawy prac Danieli Todorovej odbyły się w Irlandii, w Niemczech, Japonii, Czechach czy też Finlandii, a zainteresowanie jej twórczością wciąż rośnie.
Głównym tematem wystawy "Światło i cień II" jest postawienie na przeciw sobie dobra i zła, czerni i bieli, światła i ciemności, ducha i materii. Wystawa jest komunikatem do ludzi, mówi o tym aby dążyli do osiągnięcia pełni życia, przeciwstawili się strachowi, dążyli do optymizmu i wiary duchowej.
 
Wystawę otworzy autorka prac.
 
 
 
  • 16 grudnia 2011 (piątek), godz. 18.00, GALERIA SORAYA, ul. Zygmunta Starego 30, Szczecin
 
otwarcie wystawy 
GEORGI ŻELEZAROVA
 
„W przyrodzie jest tylko słońce” 
(akwarele)
 
Georgi Żelezarov urodził się w malowniczej górskiej wiosce Marczewo. W 1914 roku rozpoczął naukę na wydziale grafiki w Malarsko-przemysłowej szkole w Sofii (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych). Uczył się pod okiem Ivana Mirkwiczki i Józefa Pitera. W 1916 przerwał naukę i już do końca I wojny światowej walczył na froncie. Po wojnie powrócił do szkoły i ukończył naukę. W 1920 roku został jednym z założycieli Stowarzyszenia Niezależnych Malarzy. W latach 1926-1928 zwiedzał Afrykę. W tej podróży malował pejzaże i scenki z życia społeczności świata arabskiego. Po powrocie do Bułgarii brał udział w wielu wystawach wraz z innymi artystami. W 1941 roku zorganizował indywidualną wystawę swoich prac. Cieszyła się ona wielkim powodzeniem. Ciekawostką jest, że jeden z obrazów zakupiła księżna Eudokia, która sama była utalentowaną malarką i mecenaską sztuki. Mimo sukcesu Georgi Żelezarov zwrócił się ku wyuczonej specjalizacji grafika i do emerytury pracował jako kierownik działu litografii w Drukarni Narodowej. Ta precyzyjna praca była związana przede wszystkim z wyrabianiem oryginalnych banknotów, znaczków pocztowych, banderol czy też pism urzędowych wydawanych przez prezydium Zgromadzenia Narodowego. 
 
Twórczość Żelezarova zachwyca oszczędnością formy, prostotą i doskonałym doborem kolorów. Jego malarska estetyka znajduje wyraz w akwarelach, obrazach olejnych czy też pastelach. Bogata duchowość wiodła artystę ku niepowtarzalnej bułgarskiej przyrodzie, targom czy też pejzażom miejskim. Bardzo charakterystyczna dla Żelezarova była atmosfera górskich wsi. Skupiał się na konkretnych motywach codziennego życia, szukał tajemniczej atmosfery, która po dzień dzisiejszy przyciąga widza do jego obrazów. 
Georgi Angełow Żelezarov zmarł 21.02. 1982 roku w Sofii. 
 
 
 
  • 20 grudnia 2011 (środa), godz. 18.00, KINO KULTURA, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa
 
Zapraszamy na pokaz bułgarskiego filmu
 
KROKI W PIASKU (2010)
reż. Iwajło Christow, 89 min.
 
Obsada: Iwan Byrnew, Jana Titowa, Wełko Kynew, Dejan Donkow, Nenczo Ilczew
Tłumaczenie na język polski – Ryszard Jędrusik
 
Film, oparty na opowieści bułgarskiego emigranta, którego reżyser przypadkowo spotkał w Chicago. Jego historia była typowa i zarazem jedyna w swoim rodzaju. Do Ameryki trafił z austriackiego obozu dla uchodźców. W ojczyźnie nie miał żadnej przyszłości, po tym jak popadł z konflikt z władzą. Zostawił tam jednak dziewczynę, z którą był związany już od szóstego roku życia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *