Program na marzec 2012

  • 2 marca 2012 (piątek), godz. 15.00, BIBLIOTEKA SKOROSZE, ul. Dzieci Warszawy 27A, Warszawa (Dzielnica Ursus)

W programie:

– Wystąpienie Michaeli Todorovej – dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury

– Pokaz filmów o kulturze i krajobrazach Bułgarii

– Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży – Boriana Semerdżijewa

– Czytanie bajek bułgarskich w oryginale – Boriana Semerdżijewa

– Poznawanie kultur poprzez bajki – prelekcja i warsztaty Małgorzaty Kołodziejczyk

– Wystawa książek i albumów związanych z kulturą bułgarską

– Degustacja przysmaków kuchni bułgarskiej

  • 6 marca 2012 (wtorek), godz. 14.00, BIBLIOTEKA NARODOWA W WARSZAWIE, Al. Niepodległości 213 (Wejście A – dla czytelników) Warszawa

WYSTAWA KODEKSU SUPRASKIEGO – JEDNEGO Z NAJCENNIEJSZYCH ZABYTKÓW SŁOWIAŃSZCZYZNY

Historia tekstu

Kodeks supraski to jeden z najstarszych i najcenniejszych ze wszystkich zachowanych rękopisów cyrylickich z końca X lub z początku XI wieku, zabytek  presławskiej szkoły piśmienniczej stanowiący ważne źródło do badań nad językami słowiańskimi. Zawiera 24  żywoty świętych chrześcijańskich oraz 23 homilie do cyklu triodalnego rocznego. Jest on najwcześniejszym świadectwem pewnego zakończonego już etapu w rozwoju dużych kolekcji tego typu piśmiennictwa w środowisku słowiańskim. Stanowi to podstawę hipotezy, że do końca X wieku ten rodzaj kolekcji był już opracowany w literaturze starobułgarskiej. Podobne kodeksy dla innych miesięcy zachowano tylko w późniejszych rosyjskich rękopisach, które mają starobułgarski protograf, na przykład w Kodeksie uspieńskim z XII–XIII wieku.

Kodeks, znaleziony w 1823 roku w bibliotece bazyliańskiego monasteru w Supraślu (w Polsce, niedaleko Białegostoku) przez księdza Michała Bobrowskiego, został zapisany na pergaminie i ma wyjątkowo staranny układ graficzny. W 2007 roku zabytek wpisano na prestiżową listę „Pamięci świata” UNESCO, rejestrującą najbardziej wartościowe obiekty światowego dziedzictwa.

  • 15-17 marca 2012, INSTYTUT FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO, ul. Pocztowa 9, Wrocław

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA SŁOWIAŃSZCZYZNA DAWNIEJ I DZIŚ – JĘZYK, LITERATURA, KULTURA II

Celem konferencji jest wymiana poglądów, reprezentowanych przez młodych badaczy, na zagadnienia dotyczące współczesnych języków słowiańskich, literatury i pograniczy kulturowych. Konferencja obejmuje takie obszary refleksji jak:  Współczesne teorie i metodologie badawcze w lingwistyce i ich zastosowanie; Frazeologia a językowy obraz świata;   Tłumacz we współczesnym świecie – zadania i dylematy;  „Muzyka łagodzi obyczaje” – korespondencja sztuk  – Literatura pograniczy językowych.

Konferencja organizowana przez Zakład Współczesnego Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jednym z patronów honorowych konferencji jest Bułgarski Instytut Kultury.

Więcej informacji: http://slowianszczyzna.wordpress.com/.

  • 15 marca 2012 (czwartek), godz. 18.00, Klub artystyczny GALERIA, Ul. J. Piłsudskiego 3, Grójec

DELIA CHAUSHEVA

Uroczyste otwarcie wystawy połączone z

Wieczorem Bułgarskim

W marcu w Klubie Artystycznym GALERIA  w Grójcu zostały wyeksponowane prace wykonane w nurcie soft konstruktywizmu przez Delię Chaushevę. Otwarcie wystawy uświetnione wieczorem bułgarskim miało miejsce 15 marca 2012 r. o godz. 18.00.

Delia Chausheva pochodzi z Bułgarii. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1993 r. na Wydziale. W swoim dorobku ma 14 wystaw indywidualnych – w Bułgarii, Paryżu i Polsce. Od 1993 r. regularnie bierze udział we wszystkich wystawach w kraju, prezentujących współczesną sztukę bułgarską. W ciągu ostatnich kilku lat brała udział w Biennale w Pekinie (2008, 2010), później w Kairze, Plewenie, Starej Zagorze (Bułgaria), Majdanku i Tajpe (Tajwan). Delia Chausheva jest członkinią Związku Bułgarskich Plastyków.

Ekspozycja prac Delii Chaushevej będzie dostępna w Grójeckim Ośrodku Kultury do 4 kwietnia br.

  • 21 marca 2012 (środa), Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Ul. Minorytów 4, Opole

„Tabu w sztuce dla dzieci" – otwarcie wystawy

Wystawa zainicjowana przez Duński Instytut Kultury oraz realizowana przy współpracy z instytutami kultury i ambasadami zrzeszonymi w EUNIC – nadal pokazywana jest w Polsce. Tym razem można obejrzeć ją w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (www.mbp-opole.art.pl) Wystawa otwarta zostanie 21 marca, w ramach projektu  „ 9 Dni Literatury Dziecięcej; Książka małą galerią sztuki” organizowanego przez MBP w Opolu. Zwiedzać wystawę będą mogli Państwo przez trzy tygodnie.

Więcej informacji na temat projektu „Tabu w sztuce dla dzieci” mogą Państwo uzyskać na stronie internetowej www.tabuwsztucedladzieci.blogspot.com

  • 22 marca 2012 (czwartek), godz. 18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY PT. SPOTKANIE NA LINII

Podczas ubiegłorocznego pleneru artystycznego, pod rozpalonym niebem Macedonii, doszło do spotkania trzech artystów: Delii Chausheva (Bułgaria), Anny Darii Merskiej (Polska) oraz Ahmeta Özela (Turcja). Uczestniczyli oni w wystawie malarstwa pt. „Nieograniczony” w Galerii Rh+ w Stambule. Wszyscy oni pochodzą z różnych twórczych światów, posiadają własny i unikalny ładunek energii i rodzaj ekspresji. To bogactwo, które wynika ze spotkania odmiennych kultur, daje nowe spojrzenie na sztukę. Granice, które wydawałyby się przeszkodą, zniknęły. W bałkańskim miasteczku Strumica doszło do skrzyżowania się linii życia trzech różnych osobowości, nadających na tych samych częstotliwościach. Narodziła się niesamowita nić porozumienia na polu sztuki, więź, która dodaje sił i nowej twórczej energii. Najważniejsza stała się dla nich przyjaźń, która ich połączyła oraz artystyczne spotkanie. Dlatego też pragną wspólnie eksponować swoje prace. Teraz przyszedł czas na ponowne „spotkanie na linii”, tym razem w Warszawie. W dniu 22 marca (czwartek) o godz. 18.00 w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury (Al. Ujazdowskie 33/35) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy, która została zorganizowana przy wsparciu Biura Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Delia Chausheva

Urodzona w 1965 r. w Sofii. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W swoim dorobku ma 14 wystaw indywidualnych – w Bułgarii, Paryżu i Polsce. Od 1993 r. regularnie bierze udział we wszystkich wystawach w kraju, prezentujących współczesną sztukę bułgarską. Ma za sobą wiele imprez międzynarodowych, brała udział w wielu projektach, m.in. Niemczech, Austrii, Serbii, Słowacji i Turcji. W ciągu ostatnich kilku lat brała udział w Biennale w Pekinie w 2008 i w 2010 r., później w Kairze, Plewen, Starej Zagorze (Bułgaria), Majdanku i Tajpe (Tajwan). Wielokrotnie nagradzana. Członek Związku Bułgarskich Plastyków.

Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Macedonii ,Serbii, USA, Francii i Japonii.

AHMET ÖZEL

Urodził się w 1960 r. w Çanakkale, Turcja.  W 1995 r. uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Marmara na Wydziale Malarstwa. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych oraz grupowych w Turcji, jak również  za granicą. Jego dzieła znajdują się w nie tylko w prywatnych kolekcjach, ale także można je oglądać  w specjalnych kolekcjach, min. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Moskwie. Artysta kontynuuje swoją pracę twórczą w swoim studio malarskim w Stambule.

Ma ponad 15 wystaw indywidualnych  w Turcji, Rosji, Japonii i więcej niż 20 udziałów w wystawach i plenerach w Turcji, Rumunii, Japonii, Egipcie, Macedonii i inne.

ANNA DARIA MERSKA

Urodziła się 1 sierpnia 1986 r. w Siedlcach. Jest absolwentką Wydziału Sztuki na Politechnice Radomskiej. W 2010 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Kamieńskiego. Obecnie uczęszcza na Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności „Arteterapia – Kultura przeciw Wykluczeniu” organizowanym przez Centrum „Łowicka” – Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów s. st. Warszawa.

Wystawiała swoje prace i brała udział w plenerach w Polsce, Turcji, Słowacji i Macedonii. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Macedonii i Turcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *