Program na czerwiec 2012

  • 1 czerwca 2012 (piątek), godz. 15.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY RYSUNKÓW DZIECIĘCYCH

Z okazji 1 czerwca – Dnia Dziecka, Bułgarski Instytut Kultury gości wystawę bułgarskich dzieci z Narodowego Edukacyjnego Zakładu Kultury – Gorna Bania (Sofia) i ich kolegów z 171 Szkoły im. Stanisława Staszica w Warszawie. Prace uczniów (1-6 klasa) szkoły artystycznej zostały po raz pierwszy pokazane w Wilnie na międzynarodowej imprezie kulturalnej, zorganizowanej przez Ambasadę Portugalii na Litwie we współpracy z Ambasadą Bułgarii w tym kraju.

Uczniowie171 szkoły znają Bułgarię i mają podstawową wiedzę na temat języka, kultury i tradycji tego kraju ze spotkania w Bułgarskim Instytucie Kultury 12 kwietnia 2012 r., gdzie obejrzeli bułgarskie filmy, dostali książki bułgarskich autorów i zapoznali się z rysunkami swoich rówieśników. W ramach Programu Comenius i pod opieką Pani Grażyny Tucholskiej szkoła zrealizowała trzy projekty, dwa z nich są z udziałem różnych jednostek z Bułgarii. Organizowana przez Bułgarski Instytut Kultury wystawa jest kolejną wspólną aktywnością 171 Szkoły i bułgarskiej instytucji.

  • 5 czerwca 2012 (wtorek), godz. 18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARKĄ WELICZKĄ NASTRADINOWĄ

Weliczka Nastradinowa jest bułgarskim muzykiem i pisarzem. Urodziła się w Płowdiwie, gdzie ukończyła Liceum muzyczne. W późniejszym czasie swoją wiedzę zdobywała w Państwowej Akademii Muzycznej w Sofii ze specjalizacją gry na wiolonczeli. Pracowała jako artysta-orkiestrant w Płowdiwskiej Filharmonii. Przez długie lata była dyrektorem Departamentu Muzyki Kameralnej Liceum Muzycznego w Płowdiwie.

Jest autorką ponad piętnastu książek, wśród których znajdują się opowieści historyczne i fantastyczne, zbiory opowiadań oraz bajek dla dzieci.

Weliczka Nastradinowa jest laureatką wielu nagród, niektóre z utworów autorki zostały przetłumaczone na język rosyjski i czeski.

W Bułgarskim Instytucie Kultury, z udziałem pisarki, będą przedstawione następujące książki: За змейовете и вампирите, за Марта, за потомството; Заради Дякона Игнатия; 33 приказки и половина; Градът на жеравите.

Wieczór prowadzi dr Petar Lyanguzov.

  • 19 czerwca 2012 (wtorek), godz. 18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Otwarcie wystawy 50 lat pracy twórczej artysta fotografa Borysa Czonkowa

ŚWIAT W OBIEKTYWIE CZONKOWA

Borys Czonkow urodził się w Warnie. Jest absolwentem Praskiej Politechniki. Od czasów studenckich zajmuje się fotografią. W roku 1988 odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa za granicą – najpierw na statku pasażerskim, a później w mieście Cuenca w Ekwadorze. W Polsce, gdzie  zamieszkał w 1983 roku, oraz w Bułgarii działał jako zawodowy fotograf. Swoje zdjęcia publikował w wydaniach Poznaj Świat, Kontynenty, Hessler oraz  Schöne Woche, współpracuje z Bułgarską Agencją Prasową Bulphoto oraz z Polską East News.

W przebiegu swej kariery zawodowej miał wystawy indywidualne w Bułgarii, Polsce, na Węgrzech oraz w Niemczech. Brał też udział w wystawach zbiorowych między innymi w Chorwacji, Serbii, Rumunii, Belgii, Holandii, Danii, Hiszpanii, Brazylii oraz Japonii. Ulubionymi tematami fotografa są portrety kobiet, zabytki, krajobrazy, stare miasta oraz klasztory.

Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej region Kujawsko-Pomorski, Klubu Fotoreporterów Fotografii Prasowej w Warszawie oraz Fotoklubu w Warnie. Otrzymał  odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

W czerwcu b.r. w Bułgarii przedstawiona będzie jego wystawa  poświęconą architekturze Warszawy.

Kuratorem wystawy Świat w obiektywie Borisa Czonkowa w Bułgarskim Instytucie Kultury jest Petar Branekov.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *