Program na lipiec i sierpień

  • 6 lipca 2012 (piątek), godz. 18.00, GALERIA SORAYA, ul. Zygmunta Starego 30, Szczecin

Otwarcie wystawy

„O BOGOMIŁACH

autorstwa WIOLETTY GRIWISZKIEJ-TANEWEJ

Bogomili, bogomiłowie lub bogomilcy to wyznawcy synkretycznej sekty chrześcijańskiej, łączącej zaratustriański dualizm z chrześcijaństwem. Bogomili odrzucali dzieje stworzenia świata przedstawione w Księdze Rodzaju, uważali natomiast, że świat został stworzony przez Szatana. Nie uznawali również sakramentów, świętych obrazów, dni świątecznych, liturgii ani hierarchii kościelnej. Odrzucali budownictwo sakralne, uznając materię za wytwór Szatana; z tego powodu nie istnieją bogomilskie zabytki. Wiedzę o bogomiłach czerpie się głównie z pisemnych relacji duchownych i podróżników. (Źródło: Wikipedia)

Wioleta Griwiszka-Tanewa jest malarką, od 1963 jest członkiem Związku Bułgarskich Artystów Plastyków w sekcji „Grafika”.

Artystka urodziła się w 1937 r. w Plewen. W 1962 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Sofii ze specjalizacją grafika pod kierunkiem prof. Ewtima Tomowa.

Od roku 1966 bierze udział we wszystkich wystawach Bułgarskiego Towarzystwa Malarzy, a od roku 1967 również w wystawach międzynarodowych, m.in. na Cyprze, w Czechach, Niemczech, Rosji, Mongolii, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Polsce, na Slowacii i inne.

Artystka zajmuje się przede wszystkim grafiką, ale również malarstwem olejnym oraz pastelami i  akwarelą. Wykonuje plastykę ceramiczną. Miała ponad 30 wystaw indywidualnych w Bułgarii i za granicą Od 1964 Wioleta Griwiszka-Tanewa pracuje jako scenograf w wielu bułgarskich teatrach.

Niniejszy zbiór grafik został przekazany przez artystkę Plewenskiemu działu Bułgarskiego Towarzystwa Malarzy.

  • 11 lipca 2012 (środa), godz. 18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Spotkanie autorskie z poetą

STEFANEM JURKOWSKIM i

z tłumaczem ŁYCZEZAREM SELIASZKIM

Stefan Jurkowski debiutował jako poeta na łamach "Kierunków" w 1967 r. Publikował niemal we wszystkich polskich czasopismach literackich. Jest autorem szesnastu książek poetyckich, w tym wyboru wierszy "Pod każdym słońcem", który ukazał się w Bułgarii w wersji dwujęzycznej, w przekładzie Łyczezara Seliaszkiego. Jurkowski uprawia również krytykę literacką i felietonistykę.

Autor wyznaje: "Piszę o sobie, starając się uniwersalizować to tak, by moje wiersze opowiadały o losie człowieka. A więc piszę o miłości, nienawiści, śmierci, ale też o szczęściu, które wynika już z samego istnienia, choćby ono (istnienie) było niekiedy uciążliwe czy nawet bolesne".

Tłumaczem utworów Stefana Jurkowskiego jest Łyczezar Seliaszki.

Łyczezar Seliaszki jest synem Petyra Seliaszkiego, nauczyciela, poety i prozaika. Ukończył filologię bułgarską na Uniwersytecie Sofijskim. Wiele lat pracuje jako nauczyciel języka i literatury bułgarskiej. Został laureatem orderu im. „Neofita Rylskiego” – najwyższej nagrody w bułgarskim systemie edukacyjnym. Autor szeregu utworów publicystycznych, poetyckich i prozatorskich, a także studium poświęconym twórczości bułgarskiego poety Atanasa Dalczewa.

  • 19 lipca 2012 (czwartek), godz. 18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Pokaz bułgarskiego filmu fabularnego

„WCZORAJ” (1988, 88’)

Reżyser:  Iwan Andonow

Scenarzystą: Włado Dawerow

Scenarzysta-operator: Krasimir Kostov

Muzyka: Kirił Mariczkow

Występują: Christo Szopow, Georgi Stajkow, Sofia Kuzewa, Swetła Todorowa, Georgi Rusew, Nikoła Rudarow, Stojan Aleksjew, Keasimir Rankow, Paweł Popandow, Maria Stefanowa, Petyr Popjordanow – Kostow i inni.

Koniec lat 60. Dana (Sofia Kuzewa), córka dyplomaty w Londynie, wraca do Bułgarii i zostaje umieszczona w internacie liceum językowego, gdzie uczą się głównie dzieci wyższych funkcjonariuszy partyjnych. Iwan (Christo Szopow) jest synem człowieka z „wierchuszki”, więc z tego powodu nawet poważniejsze przewinienia zostają mu darowane, podczas gdy Rostisławowi (Georgi Stajkow), przyjętemu do liceum ze względu na jego zdolności, przy najmniejszym potknięciu grozi przeniesienie do innej szkoły. Oprócz tego, że obaj chłopcy podobają się ich koleżance Marynie, to lubi ona skomplikowane intrygi, do których wkrótce wciąga Danę. W szkole prowadzone jest dochodzenie w sprawie ciąży jednej z uczennic i nauczyciele są mocno zdenerwowani. Na zwykłe młodzieżowe wybryki patrzy się jak na potencjalne przestępstwa, dopóki nie wydarza się to najgorsze.

  • 14-20 sierpnia 2012 (wtorek – poniedziałek), Płock

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY W PŁOCKU

W dniach od 14 do 20 sierpnia 2012 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Płocku za pomocą wsparcia Bułgarskiego Instytutu Kultury wystąpi Północny Zespół Pieśni i Tańca im. Iwana Wylewa z miasta Plewen.

Północny Zespołu Pieśni i Tańca im. Iwana Wylewa – Plewen został założony w 1959 roku. Jest jeden z najpopularniejszych zespołów, przedstawiających bułgarską sztukę ludową na terytorium kraju oraz za granicą. W historii zespołu są zapisane ponad 5000 koncertów i ponad 2 500 000 widzów.

UWAGA: Konkretny termin występu zespołu jest w trakcie ustalania.

DYREKTOR BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY WRAZ Z PRACOWNIKAMI ŻYCZY WSZYSKIM SWOIM PRZYJACIELOM UDANYCH WAKACJI I MIŁEGO LETNIEGO ODPOCZYNKU.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *