Program na wrzesień 2012

  • 10 września 2012 (poniedziałek), godz. 12.00 BIBLIOTEKA PUBLICZNA W URSUSIE ul. Plutonu Torpedy 47, Ursus, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY

BUŁGARSKA GRAFIKA DZIECIĘCA

ze zbiorów

Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu  

Na wystawie znalazły się prace zarówno 4-5-latków, jak i młodzieży o dość ugruntowanej już postawie twórczej. Mieszkający w Sofii, Targoviste, Pleven, Letnicy, Sevlievie i wielu innych bułgarskich miastach i miasteczkach autorzy prac od wielu lat wzbogacają zbiory Galerii w Toruniu. Poszukując określeń, które by najpełniej opisywały te prace należałoby odnieść się do takich pojęć jak światło, radość, ale również : tradycja, folklor, dziedzictwo narodowe. Dzięki tym pracom możemy „podróżować” po tym przepięknym kraju, poczuć bałkańskie klimaty, dotknąć bułgarskiej historii i teraźniejszości. Możemy też odbyć podróż w głąb dziecięcej wyobraźni, w barwne obszary wrażliwości, której my dorośli możemy tylko pozazdrościć. Prezentowana w Ursusie wystawa jest zaproszeniem do takiej podróży.

  • Noc 15/16 września 2011 (piątek/sobota), godz. 16.00 – 1.00 TEREN WOKÓŁ ZAMKU UJAZDOWSKIEGO, ul. Jazdów 2, Warszawa

OPERA LATA

 plenerowa impreza muzyczno-filmowa

Opera Lata to interdyscyplinarna impreza plenerowa w całości poświęcona muzyce. Jest kontynuacją zeszłorocznego „Przebudzenia lata” – plenerowego wydarzenia organizowanego dzięki współpracy EUNIC Warszawa i CSW Zamek Ujazdowski. Tak jak w poprzednim roku dostojne otoczenie Zamku Ujazdowskiego na kilka godzin zamieni się w tętniący życiem ul. Tegoroczna impreza dedykowana jest muzyce w każdym jej obliczu i wszystkiemu, co z nią związane – zarówno jej tworzeniu, jak i słuchaniu czy poznawaniu.

Bułgarski Instytut Kultury przedstawi w sobotę o godz. 19.00, Kino LAB,  film muzyczny

POD PRĄD – DIALOGI MUZYCZNE WZDŁUŻ DUNAJU

reż. Złatina Rusewa, Bułgaria 2008, 75'

Muzycy wirtuozi z państw naddunajskich spotkali się na statku aby wyruszyć w podróż pod prąd Dunaju. Grając razem, czerpali  inspirację ze źródła tradycji własnych narodów. Językiem muzyki udało im się przebrnąć przez wszystkie granice zarówno te realne jak i wyobrażone, wciąż istniejące w ludzkiej świadomości.

Organizatorzy:

EUNIC Warszawa (European Union National Institutes for Culture): Ambasada Grecji – Biuro Prasowe, Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela (Ambasada Belgii), Ambasada Irlandii, Ambasada Królestwa Niederlandów, Austriackie Forum Kultury, Duński Instytut Kultury, Instituto Camões, Istituto Italiano di Cultura, Goethe-Institut, Bułgarski Instytut Kultury, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, Rumuński Instytut Kultury, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski / KINO.LAB

  • 27 września 2012 (czwartek), godz. 18.00 BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

 

PANORAMA FILMÓW ANDREJA AŁTYPARMAKOWA

IN MEMORIAM

Pokaz bułgarskiego filmu dokumentalnego

„MY, NIŻEJ PODPISANI” (1988, 88’)

Niedawno od nas odszedł wybitny bułgarski reżyser Andrej Ałtyparmakow Urodzony w roku 1949 w Sofii, Andrej Ałtyparmakow ukończył w 1972 roku Wyższą Szkołę Filmową w Moskwie na wydziale reżyserskim. Jest autorem ponad 70 filmów dokumentalnych i fabularnych laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych.

Bułgarski Instytut Kultury rozpoczyna poszerzony pokaz filmów dokumentalnych Andreja Altyparmakowa filmem:

„MY, NIŻEJ PODPISANI”

(„Ние, долуподписаните”, 2000, 88 min, wersja w języku bułgarskim)

Scenariusz: Todor Taszew
Reżyseria: Andrej Ałtyparmakow
Zdjęcia: Stefan Ałtyparmakow

 

Film jest poświęcony bułgarskiemu rewolucjoniście, politykowi i pisarzowi Zahari Stojanowowi.

 

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *