PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na marzec 2013

Hans Memling (1435-1494) – Tryptyk zmartwychwstania, 1490.

DYREKTOR BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY WRAZ Z PRACOWNIKAMI ŻYCZY PAŃSTWU SZCZĘŚLIWYCH I PEŁNYCH POGODY DUCHA ŚWĄT WIELKANOCNYCH!

 • 1 marca 2013 (piątek), godz. 17.00 – 19.00

  BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

  Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

BABA MARTA

W GALERII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

Z okazji 1 marca – Święta martenicy i nadchodzącej  wiosny, zapraszamy wszystkich rodaków i polskich przyjaciół na wspólne wyplatanie martenic.

1 marca i przez kilka kolejnych dni Bułgarzy obdarowują się wzajemnie czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami, z których część jest formie laleczek, a inne w postaci pomponików, wstążeczek, plecionek itp. Bułgarska nazwa marca (mart), wg ludowego przekazu, jest imieniem złośliwej staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru. Bułgarzy nazywają ją Baba Marta (babcia Marta). Obdarowywanie się gałgankami, zwanymi od nazwy święta martenicami, ma zadowolić staruszkę i skłonić ją do nieopóźniania odejścia zimy.

Zwyczaj dekorowania się martenicami jest w Bułgarii jednym z najdłuższych i najpowszechniejszych. Współcześnie martenica symbolizuje budzenie się nowego życia, wiosnę, płodność, żyzność, a święto jest wyrazem nadziei na zdrowie i długie życie.

Na zaproszenie Michaeli Todorovej, dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury dzieci i wolontariusze Biblioteki Publicznej w Ursusie wezmą udział w warsztatach poświęconych bułgarskich martenici będą je wykonywać razem z dziećmi z Bułgarii. Dzieci z Biblioteki Publicznej w Ursusie przyjdą do Bułgarskiego Instytutu Kultury z Marzanną.

 • 11 marca 2013 (poniedziałek), godz. 19.00

  Pałac Potockich UW, Sala Balowa

  ul. Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa

UROCZYSTY KONCERT

  BUŁGARSKIEGO ZESPOŁU CHÓRALNEGO

YULANGELO

W ramach  bułgarskiego narodowego programu obchodów 70. Rocznicy tragicznej karty europejskiej historii – „Holocaustu” Ambasada Republiki Bułgarii razem z Bułgarskim Instytutem Kultury organizują uroczysty koncert znanego bułgarskiego zespołu chóralnego „YULANGELO”. Zespół jest założony w roku 1998 przez Juliana Paskaleva, Andreja Zaharieva i Georgi Karkelanova. Ukończyli oni Narodowe Liceum Starożytnych Kultur i Języków „Św. Cyryla” w Sofii. Byli solistami choru szkolnego, wykonującego muzyki cerkiewnosłowiańskiej. Chór był laureatem wielu nagród, między innymi Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej (1991).

Po ukończeniu liceum i po założeniu zespołu „YULANGELO” soliści się nadal specjalizują w pieśniach religijnych. W końcu 2011 r. chór wzbogacił swój repertuar nowym projektem poświęconym folklorowi i muzyce kościelnej Gruzji, Armenii, Korsyki i Bułgarii. Na uroczystym koncercie w Pałacu Potockich „YULANGELO” przedstawi melodie sefardyjskie.

WSTĘP WOLNY

 • 13 marca 2013 (środa), godz. 18.00

  DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

  ul. Karowa 20, Warszawa

POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO

PRZEZ SOFIĘ DO WOLNOŚCI

Scenariusz i realizacja: Barbara Rogalska
Zdjęcia: Henryk Janas
Producent: Bożydar Sławow

Mało znana karta historii polsko-bułgarskich losów w czasie II Wojny Światowej. Dyplomaci z Ambasady Bułgarii w Warszawie utworzyli w 1939 r. konspiracyjną grupę, tzw. Grupę „B”. Grupa w składzie – Krum Cokow, Trifon Puchlew i Władysław Ikonomow – przewoziła nielegalne dokumenty, zdjęcia oraz pieniądze na trasie Sofia – Bukareszt – Berlin – Warszawa. Dzięki nim świat mógł po raz pierwszy zobaczyć wstrząsające zdjęcia z okupowanej Warszawy. Ratowano również działaczy ruchu oporu w Warszawie wydając nielegalne zaświadczenia o zatrudnieniu w Ambasadzie Bułgarskiej. Ponadto do 1941 r. przez Sofię do Turcji i dalej na Zachód przerzucono ponad 300 osób, w większości oficerów. Było to możliwe dzięki tzw. „Grupie przerzutowej”, składającej się w głównej mierze z Polaków mieszkających na stałe w Bułgarii. Byli to przede wszystkim dwaj bracia Zdzisław i Bronisław Zembrzuscy. Członkowie obydwu grup zapłacili wysoką cenę za swoje bohaterskie czyny.

Pokaz filmu „Przez Sofię do wolności” zorganizowany jest we współpracy z Domem Spotkań z Historią w Warszawie. W rozmowie po filmie udział wezmą Pani Barbara Rogalska, Pan Bożydar Sławow oraz członkowie rodziny niektórych bohaterów filmu, którzy będą gośćmi honorowymi.   

Wieczór prowadzi Adam Balcer dyrektor programu Polityka rozszerzenia i sąsiedztwa UE w demosEUROPA Centrum Strategii Europejskiej.

 • 21-22 marca 2013

  czwartek godz. 13.15, piątek godz. 9.30

  UNIWERSYTET JAGELLOŃSKI

  INSTYTUT FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ

  ul. Bydgoska 19B (wejście od ul. Nawojki), Kraków

POKAZ FILMÓW DOKUMENTALNYCH

ANDREJA AŁTYPARMAKOWA W RAMACH

DNIACH KULTURY BUŁGARSKIEJ NA UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM

ZAPAMIĘTAJ KOCHAJĄCEGO CIĘ CHRISTO

scenariusz: Konstantyn Kosew, Aleksandyr Angelow
reżyseria: Andrej Ałtyparmakow
zdjęcia: Stefan Ałtyparmakow

Film opowiada o trudnych ostatnich latach życia Christa Botewa, których on jest na czele bułgarskiej walki narodowowyzwoleńczej. Twórcy filmu skupiają swoją uwagę na założenie brygady Boteva, na tragiczną Golgotę w Starej Płoninie w okolicach miasta Wracy, oraz na wydźwięk Powstania Kwietniowego z 1876 r. w Europie.

LEWSKI PRZED SĄDEM PORTY OTOMAŃSKIEJ I OSĄDEM HISTORII

scenariusz: prof. Dojno Dojnow
reżyseria: Andrej Ałtyparmakow
zdjęcia: Stefan Ałtyparmakow

Jest to film o procesie sądowym (1872-1873) przeciwko Wasylowi Lewskiemu i jego zwolennikom. Autorzy przedstawiają w nowym świetle fakty związane z procesem razem z walką mocarstw o panowanie nad Bosforem.

Film ukazuje Apostoła Lewskiego jako najwybitniejszą postać historyczną bułgarskiego ruchu rewolucyjnego w tym okresie.

MOJE PIEŚNI BĘDĄ WCIĄŻ CZYTANE

Scenariusz: Irina Barczewa, Mirela Iwanowa
Reżyseria: Andrej Ałtyparmakow
Zdjęcia: Stefan Altaparmakow

Jest to film o życiu klasyka bułgarskiej literatury – Iwana Wazowa (1850-1921). Był on człowiekiem-instytucją, tworzącym w rozmaitych stylach i posługującym się rozmaitymi gatunkami literackimi. Dorobek rodzimej, bułgarskiej tradycji literackiej, choć dysponującej imponującym dziedzictwem ustnej twórczości ludowej, z całym jej kolorytem, tematyką i środkami wyrazu, nie był jeszcze zbyt duży. Wazow wprowadził do literatury bułgarskiej nową jakość: posługując się niektórymi gatunkami literackimi był na gruncie bułgarskim absolutnym nowatorem. (źródło: wikipedia).

MY, NIŻEJ PODPISANI

Scenariusz: Todor Taszew
Reżyseria: Andrej Ałtyparmakow
Zdjęcia: Stefan Ałtyparmakow
 

Film jest poświęcony bułgarskiemu rewolucjoniście, politykowi i pisarzowi Zahari Stojanowowi.

Wszystkie filmy wyświetlane są w bułgarskiej wersji językowej.

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO

DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *