PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na lipiec i sierpień 2013

11 lipca 2013 (czwartek), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

RELACJA Z FESTIWALU

„SŁOWIAŃSKIE OBJĘCIE”

W MIEŚCIE DOBRYCZ 20-25 MAJA 2013

O Festiwalu „Słowiańskie objęcie”, który miał miejsce w mieście Dobrycz w dniach 20-25 maja 2013 r.  opowiadać będą jego tegoroczni uczestnicy polscy poeci: Barbara Gruszka-Zych, Benedykt Kozieł, Miłosz Kamil Manasterski, Adam Siemieńczyk oraz wielokrotny uczestnik poprzednich edycji festiwalu Aleksander Nawrocki. Goście podzielą się także swoimi wrażeniami z pobytu w Bułgarii. Dodatkowo nastąpi zapowiedź tomu poezji Marleny Zynger w języku bułgarskim w tłumaczeniu Łyczezara Selaszki. Spotkanie poprowadzi Miłosz Kamil Manasterski, redaktor naczelny Kwartalnika Literackiego "Wisła".

14 lipca 2012 (niedziela), godz. 10.00-20.00

ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY RUDNO K. KOŁBIELI

Rudno 15A, Kołbiel

PLENEROWY WERNISAŻ

Fundacja Moniki Gawrylak dla Kultury i Rozwoju Osobistego Być Więcej organizuje plenerowy wernisaż i koncert artystyczny, podczas którego około 30 Artystów będzie miało możliwość zaprezentowania swoich prac, które wykonali w ciągu ostatniego roku. Hasło festynu jest „Mocium Panie! Waszmość Fredry lubo znana! Aleksander Fredro i więcej …” ponieważ rok 2013 został ogłoszony rokiem Aleksandra Fredry.

Bułgarski Instytut Kultury weźmie udział w powyższej inicjatywie prezentując stoisko, na którym znajdzie się: m.in. ceramika, tkaniny, wyroby artystyczne.

Przewidywany koncert rozpoczyna się o godz. 16.00. Występują: Teatr Arka Lwowska z Lubaczowa, Andrzej Zagnański, Daria Uchman, Bogdan Falicki, Monika Gawrylak, Krzysztof Nowiński, Adam Wiadrowski.

16 lipca 2013 (wtorek), godz. 18.18

KLUB KSIĘGARZA

Rynek Starego Miasta 22/24, Warszawa

WAKACYJNY SALON LITERACKI

WIECZÓR PROMOCYJNY BUŁGARSKO-POSLKICH TOMÓW POEZJI

Doroty Koman WSZYSTKIE CZUŁE SŁOWA

Grzegorza Walczaka ELEGIE I INNE WIERSZE

Wybór i przekład z języka polskiego

ŁYCZEZAR SELIASZKI

Wieczór promocyjny bułgarsko-polskich tomów poezji  będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z działalnością artystyczną  Doroty Kowman i Grzegorza Walczaka. Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję usłyszeć wybrane i przełożone z języka polskiego  przez  Łyczezara Seliaszkiego pozycje z następujących zbiorów „Wszystkie czułe słowa” oraz „Elegie i inne wiersze”.

Spotkanie poprowadzi Roman Czejarek. Tom „Wszystkie czułe słowa” zaprezentuje Kira Gałczyńska. Tom „Elegie i inne wiersze” zaprezentuje Leszek Żuliński. Wiersze czytać będą Autorzy oraz Autor przekładu. Oprawę muzyczną spotkania zapewnią: Jolanta Mórawska (pianino), Grzegorz Walczak (śpiew), wokaliście  akompaniować będzie Bożena Sitek.

Tłumacz Łyczezar Seliaszki jest synem Petyra Seliaszkiego, nauczyciela, poety i prozaika. Ukończył filologię bułgarską na Uniwersytecie Sofijskim. Wiele lat pracuje jako nauczyciel języka i literatury bułgarskiej. Został laureatem orderu im. „Neofita Rylskiego” – najwyższej nagrody w bułgarskim systemie edukacyjnym. Autor wielu utworów publicystycznych, poetyckich i prozatorskich, a także studium poświęconym twórczości bułgarskiego poety Atanasa Dalczewa.

25 lipca 2013 (poniedziałek), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

PANORAMA FILMÓW ANDREJA AŁTYPARMAKOWA

IN MEMORIAM

POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO

ZAKŁADNICY

scenariusz: Welisława Dyrewa
reżyseria: Andrej Ałtyparmakow
zdjęcia: Stefan Ałtyparmakow
 

Film poświęcony jest losowi bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza, którzy pracując w Libii zostali oskarżeni o zarażenie wirusem HIV ponad 400 libijskich dzieci w szpitalu dziecięcym w Bengazi w 1998 roku. Libijski sąd skazał ich na karę śmierci.

Osiem i pół roku w celi w Libii. 3097 dni w pułapce dyktatora. Średniowieczne inkwizycje. Trzy wyroki śmierci. Siedem niewinnych bułgarskich pielęgniarek. Film dokumentalny, w którym wypowiadają się zakładniczki Muamara Kadafiego.

Film wyświetlany jest w bułgarskiej wersji językowej.

 

8 – 12 sierpnia 2013 (czwartek-poniedziałek)

PLAC SZCZEPAŃSKI, PARK DECJUSZA

Kraków

BUŁGARSKI ZESPÓŁ TANECZNY

FIDANKI

NA LETNIM FESTIWALU SZTUKI W KRAKOWIE

Bułgarski zespół taneczny „Fidanki” będzie uczestniczyć w Międzynarodowym Letnim Festiwalu Sztuki w Krakowie z dyrektorem Aronem Kovatsem. Występy bułgarskiej grupy odbędą się w dniach 9, 10, 11 sierpnia

Żeński klub taneczny „Fidanki” został stworzony w roku 2007 w celu zachowania tradycji bułgarskiego północnego regionu folklorystycznego. W roku 2010 wyodrębniła się grupa dostojnie reprezentująca dorobek narodowej sztuki z okolic miasta Widyna w Bułgarii i za granicą.

Klub  folklorystyczny „Fidanki” jest laureatem wielu nagród z wielu festiwali. „Fidanki” każdego roku biorą udział w ponad dwudziestu przedsięwzięciach.

Żeński klub tańca „Fidanki” wraz przewodniczącą grupy Fidanką Asenową, której imieniem została nazwana  grupa nosi w sobie ładunek emocji, stylu, tego co pozytywne, wszystkiego co bułgarska dusza ma w sobie od wieków.

OSOBOM, KTÓRE WYPOŻYCZYŁY KSIĄŻKI Z BIBLIOTEKI INSTYTUTU BUŁGARSKIEGO UPRZEJMIE PRZYPOMINAMY O KONIECZNOŚCI ZWROTU W NAJBLIŻSZYM CZASIE. PROSIMY O NIEZATRZYMYWANIE WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK DŁUŻEJ NIŻ 1 MIESIĄC.

DYREKTOR BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY WRAZ Z PRACOWNIKAMI

ŻYCZY WSZYSKIM SWOIM PRZYJACIOŁOM UDANYCH WAKACJI I

MIŁEGO LETNIEGO ODPOCZYNKU.

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO  DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *