PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na marzec 2014

 

1 marca 2014 (sobota), godz. 11.00 – 13.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

BABA MARTA

W GALERII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

          Z okazji 1 marca – Święta martenicy i nadchodzącej  wiosny, zapraszamy wszystkich rodaków i polskich przyjaciół na wspólne wyplatanie martenic.

1 marca i przez kilka kolejnych dni Bułgarzy obdarowują się wzajemnie czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami, z których część jest formie laleczek, a inne w postaci pomponików, wstążeczek, plecionek itp. Bułgarska nazwa marca (mart), wg ludowego przekazu, jest imieniem złośliwej staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru. Bułgarzy nazywają ją Baba Marta (babcia Marta). Obdarowywanie się gałgankami, zwanymi od nazwy święta martenicami, ma zadowolić staruszkę i skłonić ją do nieopóźniania odejścia zimy.

Zwyczaj dekorowania się martenicami jest w Bułgarii jednym z najdłuższych i najpowszechniejszych. Współcześnie martenica symbolizuje budzenie się nowego życia, wiosnę, płodność, żyzność, a święto jest wyrazem nadziei na zdrowie i długie życie.

Na zaproszenie Michaeli Todorovej, dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury dzieci i wolontariusze Biblioteki Publicznej w Ursusie wezmą udział w warsztatach poświęconych bułgarskich martenici będą je wykonywać razem z dziećmi z Bułgarii. Dzieci z Biblioteki Publicznej w Ursusie przyjdą do Bułgarskiego Instytutu Kultury z Marzanną.

Jako kolejny krok udanej współpracy z Biblioteką Publiczną w Ursusie w tym roku zapraszamy na krótkie wykłady o symbolach państwowych Polski i Bułgarii – hymn, flaga, godło. Wykłady wygłoszą Dyrektor Muzeum Historii Polski dr Robert Kostro i nauczyciel w Szkoły Bułgarskiej im. Dory Gabe w Warszawie Valeri Vachev.

Robert Kostro jest polskim historykiem, dziennikarzem, publicystą i politykiem. Ukończył studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. był uczestnikiem opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. W 1988 wraz z Rafałem Matyją i Pawłem Milcarkiem współtworzył na UW stowarzyszenie konserwatywne Liga Akademicka.

W 1997 został mianowany dyrektorem Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po objęciu przez Kazimierza M. Ujazdowskiego urzędu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został mianowany szefem jego Gabinetu Politycznego. Był również komisarzem generalnym festiwalu Europalia 2001 Polska. W 2001 został wicedyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza. Od 2006 pełni funkcję dyrektora Muzeum Historii Polski.

Valeri Vachev ukończył slawistykę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W chwili obecnej jest studentem prawa na UW. Jest nauczycielem języka bułgarskiego w Szkole Bułgarskiej im. Dory Gabe. Prowadzi kurs tego języka w Bułgarskim Instytucie Kultury. Jest autorem kilku artykułów naukowych w zakresie etnografii i prawa.

Wykłady mają na cel zbliżenie kultur uczestników w warsztatach, a pomysł o nich urodził się po wieloletniej udanej współpracy międzykulturowej Bułgarskiego Instytutu Kultury i Biblioteki Publicznej w Ursusie.

10-11 marca 2014 (poniedziałek-wtorek)

ZAKŁAD NARODOWY IM. OSSOLIŃSKICH

ul. Szewska 37, Wrocław

OBCHODY 3 MARCA – ŚWIĘTO NARODOWE REPUBLIKI BUŁGARII

POD HONOROWYM PATRONATEM AMBASADORA REPUBLIKI BUŁGARII W POLSCE J.E. PANA VASSILIYA TAKEVA ORAZ KONSULA HONOROWEGO REPUBLIKI BUŁGARII WE WROCŁAWIU PANA JANA CHOROSTKOWSKIEGO

10 marca 2014 (poniedziałek), godz. 19.00

AULA ZAKŁADU NARODOWEGO IM. OSSOLIŃSKICH

ul. Szewska 37, Wrocław

OTWARCIE WYSTAWY

„ZŁOTE KARTY BUŁGARSKIEGO ŚREDNIOWIECZA”

autorstwa prof. Axinii Dzhurovej i fotografa Ivo Hadjimisheva.

Wystawa ukazuje kulturę bułgarską w okresie VII –XIX wieku, prezentuje zarówno najwcześniejsze zabytki pogańskiej Bułgarii i zastanej tu ludności chrześcijańskiej, jak również rękopisy, architekturę, sztukę ikonograficzną i freski, emblematyczne dla pierwszego słowiańskiego piśmiennictwa, które włączają Słowian do wielkiej rodziny cywilizacji bizantyjskiej, przyczyniając się zarówno do jej oryginalności oraz różnorodności w ciągu wieków.     

Koncepcja wystawy – prof. dr hab. Axinia Dzhurova, dyrektor Ośrodka Badań Słowiańsko-bizantyjskich Uniwersytetu św. Klemensa z Ochrydy w Sofii. Autor fotografii – Ivo Hadjimishev, reprezentant Bułgarskiego Związku Fotografików.

W tle wystawy film: Bułgaria – Kod wieczności (reż. Georgi Tornev),

Film promocyjny o wielkiej wartości wizualnej. Podróż przez czas, historię, tradycje, podróż przez piękno i różnorodność. Podróż wyjątkowa.

11 marca 2014 (wtorek), godz. 18.45

SALA KONFERENCYJNA ZAKŁADU NARODOWEGO IM. OSSOLIŃSKICH

ul. Szewska 37, Wrocław

POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO

POLSKIE ŚLADY W BUŁGARII

Scenariusz i realizacja: Bozhidar Slavov, Produkcja: Boby Film Production

Czas trwania: 30 min, Rok produkcji: 2007

Wycieczka po różnych miastach Bułgarii, w których odnaleźć można rzeczy związane z Polską. W Burgas znajduje się pomnik Adama Mickiewicza, w Warnie – Muzeum Władysława III Jagiełły. Właśnie tam Stanisław Szumanow ukończył pracę nad serialem dokumentalnym o wojennych wyprawach młodego króla z lat 1443-1444. Zobaczymy również Widin i Szumen, gdzie znalazła się znaczna część emigrujących po Wiośnie Ludów Polaków. Podróż po Bułgarii kończy wizyta w Sofii.

Oba wydarzenia odbędą się w ramach "Wschodniej Szkoły Zimowej" organizowanej przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

19 marca 2014 (środa), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

 

WYKŁAD W RAMACH CYKLU BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

„WYKŁADY O KULTURZE, JĘZYKU, TRADYCJACH I HISTORII BUŁGARII”

KRUMA KRUMOVA

PIĘĆ SYMBOLI BUŁGARII

Gdy mowa o obaleniu stereotypów i przesunięcia granic w poszukiwaniu wolności  Krum Krumov jest szczególnie zawzięty. Z tego powodu jego świadome życie jest pod znakiem pasji do długich podróży, sportów długodystansowych, literatury i poznawania nowych ludzi.

W 2007 roku ukończył filologię słowiańską na Uniwersytecie im. Paisja Chilendrskiego w Płowdiwie. Od tego momentu stara się przybliżyć Polakom tajemnice swojej rodzinnej Bułgarii. W tym celu Krum Ktumov ukończył studia podyplomowe w zakresie turystyki na Uniwersytecie Łódzkim. 

W 2013 roku założył polsko-bułgarską fundację Open Europe, która z powodzeniem działa na rzecz wymiany kulturowej między Bułgarią a Polską. 

Od września 2013 roku jako korespondent Bułgarskiego Radia Narodowego informuje bułgarskiego słuchacza o wydarzeniach kulturowych w Polsce.

Prezentacja obejmuje pięć oficjalnych, zatwierdzonych przez Rząd Bułgarski symboli Republiki Bułgarii. Historia związana z nimi sięga czasów założenia Państwa Bułgarskiego. Obejmuje początki słowiańskiego piśmiennictwa w czasach świetności bułgarskich carów. Dosięga mistycyzmu bułgarskich świątyń prawosławnych. Łączy się z aktualnymi i popularnymi na całym świecie walorami naturalnymi Bułgarii.

21-23 marca 2014 (piątek-niedziela), Warszawa

FESTIWAL CHLEBÓW ŚWIATA

Bułgarska restauracja Varna weźmie udział w Festiwalu Chlebów Świata w Warszawie. Więcej informacji na: http://www.festiwalchlebow.pl/

 

27 marca 2014 (czwartek), godz. 12:00

CENTRALNA BIBLIOTEKA ROLNICZA

ul. Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU

POD HONOROWYM PATRONATEM MAŁŻONKI PREZYDENTA RP PANI ANNY KOMOROWSKIEJ

SŁONECZNA ZAKŁADKA

ŚWIĘTO WIOSNY

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Słoneczna Zakładka” organizowany jest od ponad 5 lat. W dotychczasowych konkursach wzięło udział ponad 3 500 uczestników z 10 krajów – Austrii, Bułgarii, Indonezji, Irlandii, Rumunii, Portugalii, Serbii, Ukrainy, Włoch i Polski.

Tematem edycji 2014 roku jest: „Święto Wiosny” Ten wyjątkowo piękny temat został zaproponowany przez wolontariuszy Biblioteki Publicznej w Ursusie. Inspiracją były wspólne obchody święta wiosny bułgarskiej Baby Marty i polskiej Marzanny organizowane od kilku lat przez Bibliotekę Publiczną w Ursusie i Bułgarski Instytut Kultury. Podczas tych spotkań mogliśmy się wielokrotnie przekonać, jak różne są to zwyczaje i obrzędy i jak niezwykle ciekawe jest porównywanie tradycji różnych krajów.

Do końca marca 2014 w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury jest wystawiona ekspozycja „Bułgarski Kodeks Supraski z X w. w kontekście stosunków Bizantyjsko-słowiańskich” poświęcona jednemu z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa cyrylickiego – Codex Suprasliensis. Wystawa udostępniona przez Państwowy Instytut Kultury MSZ Republiki Bułgarii. ZAPRASZAMY!
 

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *