PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na wrzesień 2014

Szanowni Państwo! Drodzy bułgarscy i polscy przyjaciele!

Na wrzesień 2014 roku Bułgarski Instytut Kultury przygotował świąteczny program:

6 września obchodzimy Zjednoczenie Bułgarii – jedno z najbardziej zuchwałych i godnych wydarzeń w rozwoju państwa bułgarskiego. Zjednoczenie Księstwa Bułgarskiego i Wschodniej Rumelii w 1885 roku,  rozdzielonych na mocy Traktatu Berlińskiego (1878), jest oceniane jako pierwszy kategoryczny krok na drodze do niezależnego i równoprawnego uczestnictwa Bułgarów w historii Europy.

Wydarzenie, którego początek stanowi Zjednoczenie Bułgarii, jest uwieńczone ostatecznym powodzeniem również we wrześniu – 22 września 1908 roku Bułgaria ogłasza swoją niepodległość i tym samym wraca na mapie świata z godnością jednego z najstarszych państw w Europie.

Między tymi dwoma świętami narodowymi, 17 września obchodzony jest Dzień Świętych Męczennic Zofii i jej córek Wiery, Nadziei i Miłości (Luby), które w chrześcijańskiej tradycji są symbolem cnót stanowiących podstawy naszego życia.

W kalendarzu świeckim, 17 września jest dniem Sofii – stolicy Bułgarii. 

16 września 2014 (wtorek), godz. 18.30

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

KONCERT

EMANUILA IVANOVA

 W RAMACH CYKLU BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

„JESZCZE O NICH BĘDZIE GŁOŚNO”

Emanuil Ivanov urodził się w mieście Pazardzhik w 1998 roku. Jest uczniem Liceum Języków Obcych im. Bertolda Brechta. Rozpoczął naukę gry na pianinie w miejscowym domu kultury. Jego pierwszym nauczycielem była Galina Daskalova. Od roku 2013 swoją edukację kontynuuje w klasie prof. Atanasa Kurteva z Narodowej Akademii Muzycznej w Sofii. Jest laureatem nagród z następujących konkursów: „Viva piano”, „Andrey Stoyanov”, „Skriabin-Rachmaninow”, „Wielcy nauczyciele”. Brał udział w wielu klasach mistrzowskich. Jego repertuar zawiera mnóstwo  utworów – od skomponowanych przez Johanna Sebastiana Bacha do napisanych przez Bélę Bartók.

Miał dużo koncertów w Bułgarii i Francji. Interesuje się twórczością Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta i Claude’a Debussy’ego.

Emanuil Ivanov został wyróżniony podczas pracy klasy mistrzowskiej Maestra Ludmila Anglelova. Dla Bułgarskiego Instytutu Kultury jego występ jest początkiem cyklu koncertów młodych talentów pt. „Jeszcze o nich będzie głośno”.

W programie koncertu usłyszymy utwory Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa, Aleksandra Skriabina, Pancha Vladigerova, Claude’a Debussy’ego i Nikołaja Kapustina.

22 września 2014 (poniedziałek), godz. 18.30

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY

 SZTUKA BUŁGARSKA

Galeria „Maslarski” będzie gościem Bułgarskiego Instytutu Kultury i przedstawi 50 płócien znanych bułgarskich malarzy.  

Galeria została założona w 1997 roku w mieście Samokov przez artysty i grafika Iva Maslarskiego, który już siedemnaście lat prowadzi aktywną działalność popularyzatorską, mająca na celu uprzystępniania sztuki i kultury bułgarskiej w kraju i za jego granicami. 

Z czasem galeria „Maslarski” stała się jedną z najsłynniejszych w Bułgarii. Prezentuje prace znanych i cenionych artystów bułgarskich, posiada bogatą kolekcję starych matryc, ikon, grafik i obrazów. Właściciel galerii, Ivo Maslarski jest pomysłodawcą ręcznie wykonywanych bibliofilskich egzemplarzy książek z wierszami. Zbiory galerii były prezentowane w Rosji, Austrii, Szwecji, Danii, Polsce, Szwajcarii, na Słowacji i Węgrzech. 

22–26 września 2014

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2014

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.

Obchody Europejskiego Dnia Języków, organizowane od kilku lat przez Komisję Europejską, Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Uniwersytet Warszawski i instytucje kulturowe państw europejskich, zrzeszonych w EUNIC stały się już niemal tradycją. Celem wszystkich zaplanowanych wydarzeń w 2014 roku jest zachęcenie młodszych i starszych do nauki języków obcych poprzez pokazanie, że nauka może być ciekawą zabawą, a także zainspirowanie nauczycieli do poszukiwania nowych, interesujących sposobów nauczania motywujących uczniów do poznawania nowych języków.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Bułgarski Instytut Kultury przygotował pokazową lekcję języka bułgarskiego pt.: „Bułgarski to łatwy język, prawda?”.

Lekcja odbędzie się 23 września (wtorek) w bibliotece Przystanek Książka, ul. Grójecka 42, godz. 16.00

Więcej informacji na temat tegorocznego Europejskiego Dnia Języków na: http://www.edj.waw.pl/

27 września–5 października 2014

GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI

ul. Ogarna 101, Gdańsk

18 FESTIWAL SZEKSPIROWSKI: 27 WRZEŚNIA–5 PAŹDZIERNIKA

„HAMLET”

W REALIZACJI

TEATRU NARODOWEGO W SOFII

REŻ. JAVOR GARDEV

27 i 28 września 2014 (sobota-niedziela), godz. 19.30

GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI

18. edycja Festiwalu Szekspirowskiego będzie szczególna nie tylko z powodu swojej „pełnoletności”, ale przede wszystkim ze względu na otwarcie siedziby organizatora Festiwalu, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Począwszy od tegorocznej edycji imprezy, większość spektakli prezentowana będzie już w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Tegoroczny festiwal będzie gościł dwie znakomite, z rozmachem zrealizowane inscenizacje „Hamleta”. Pierwszą z nich jest „Hamlet” w reżyserii Jana Klaty, wyprodukowany w niemieckim Schauspielhaus Bochum. Drugą będzie „Hamlet”  w realizacji Teatru Narodowego w Sofii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *