PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na styczeń – luty 2015

13 stycznia 2015 (wtorek), godz. 15.00-16.30

STAROMIEJSKI DOM KULTURY

Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

BAJKI  MIĘDZYKULTUROWE

Bajki Międzykulturowe to program edukacji kulturalnej, podczas którego osoby wywodzące się z innego niż polski, kręgu kulturowego, czytają bajkę grupie dzieci z ogniska wychowawczego. Czytanie bajek wzbogaca prezentację jej kontekstu kulturowego. Dzieci w trakcie warsztatów plastycznych wykonują ilustracje do wysłuchanych bajek.

Dorośli, podczas warsztatów literackich, tworzą bajkę wystawioną jako inscenizacja teatralna angażująca wszystkich uczestników projektu.  

Bułgarski Instytut Kultury uczestniczy od samego początku projektu w roku 2010. W poprzednich edycjach zostały zaprezentowane bajki „Chytry podpłomyk”, „Złe słowo”, „Bieda” i „Kto co czyni – sam sobie czyni” . W tym roku przedstawiona zostanie Bajka o parasolu, który bał się deszczu” bułgarskiej pisarki Wieliczki Nastradinowej w tłumaczeniu Pameli Kaczmarek.

15 stycznia 2015 (czwartek), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY

BUŁGARIA TO PIĘKNY KRAJ

Wystawa przedstawia bułgarskie pomniki kultury, zwyczaje i przyrodę. Zawiera zwycięskie fotografie z online konkursu fotograficznego. Ekspozycja cieszyła się powodzeniem na lotniskach w Sofii, Warnie i Burgas oraz w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Udostępniona jest przez Centrum Biznesowe miasta Pleven.

Na tle tej ekspozycji specjalnym gościem Bułgarskiego Instytutu Kultury będzie Adam Bajcar. Przedstawi on   swoją ostatnią książkę „Zycie w kręgu wielu kultur”. Adam Bajcar to autor książek podróżniczych i turystycznych. W jego ostatnim dziele zostały zawarte wspomnienia z czasów, w których jeszcze nie było słynnych bułgarskich miejscowości turystycznych Złote Piaski i Słoneczny Brzeg, ale pierwsi polscy turyści już podziwiali zabytków bułgarskiej przyrody i historii.   

JUBILEUSZOWE ŚWIĘTA STULECIA BUŁGARSKIEGO KINA

FESTIWAL FILMOWY

POD HONOROWYM PATRONATEM MINISTERSTWA KULTURY REPUBLIKI BUŁGARII

27 stycznia 2015 (wtorek), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

WIECZÓR Z IVANEM NICHEVEM – REŻYSEREM 18 FILMÓW FABULARNYCH

POKAZ BUŁGARSKIEGO FILMU

„BUŁGARSKA RAPSODIA”

Bułgarska rapsodia (2014), Bułgaria, Izrael; 108'

reżyseria: Iwan Niczew; scenariusz: Iwan Niczew, Tatiana Granitowa, Jurij Daczew, Jean Pierre Magro; zdjęcia: Addie Reiss; muzyka: Stefan Dimitrow; obsada: Tatiana Łołowa, Moni Moszonow, Wasył Michajłow, Dimityr Raczkow.

II wojna światowa, Bułgaria, lato 1943 roku. Opowieść o losach bułgarskich i bałkańskich Żydów podczas wojny. Przyjaciele, Moni i Żożo, zakochują się w 17-letniej Shelly. Przyjaźń między młodzieńcami zostaje wystawiona na ciężką próbę. W tle rozgrywa się dramat tysięcy Żydów pochodzących z terytoriów Macedonii oraz Zachodniej Tracji, których dotknął rozkaz deportacji. Ten sam rozkaz będzie dotyczył także Żydów mieszkających w Bułgarii.

Po seansie filmowym odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, który ukończył Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi.

28 stycznia 2015 (środa), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

WIECZÓR FILMOWY Z BORIANĄ PUNCHEVĄ ETIUDY REŻYSERSKIE I AKTORSKIE  

POKAZ BUŁGARSKIEGO FILMU DOKUMENTALNEGO

„DŁUGA DROGA DO DOMU”

Długa droga do domu (2013), Bułgaria, 70'

Reżyseria: Borjana Punczewa; scenariusz: Jurij Daczew, Tatiana Granitowa, Borjana Punczewa; zdjęcia: Cwetan Nedkow

Film dokumentalny.

W 1993 roku matka zostawiła swojego maleńkiego syna, Iliję, do adopcji w domu dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Scena przekazania dziecka została nakręcona na taśmie filmowej. 20 lat później młody Ilija, obywatel Francji, wraca do Bułgarii by spotkać biologiczną matkę i swoje rodzeństwo.

Po seansie filmowym odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Borjaną Punczewą. Jest ona znaną bułgarską reżyserką i aktorką polskiego pochodzenia. Ukończyła studia w Narodowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sofii. Zagrała w wielu filmach fabularnych, uznawanych z wzorowe przykłady współczesnej kinematografii bułgarskiej. Osiągnęła dużo na polu sztuki reżyserskiej. W latach 2002 – 2007 była dyrektorem Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

29 – 30 stycznia 2015 (czwartek-piątek), godz. 18.00

MUZEUM KINEMATOGRAFII W ŁODZI, KINO „KINEMATOGRAF”

Plac Zwycięstwa 1, Łódź

 DNI BUŁGARSKIEGO KINA W ŁODZI

 W RAMACH

JUBILEUSZOWEGO ŚWIĘTA STULECIA BUŁGARSKIEGO KINA

Rok 1915 jest uznawany za początek bułgarskiego kina. Wtedy został wyświetlony pierwszy film bułgarski „Българан е галант” („The Bulgarian is Gallant”), którego realizatorem był Wasil Gendow.

Z okazji 100-lecia kina bułgarskiego i w ramach jubileuszowego święta bułgarskiego kina zapraszamy na pokazy dwóch filmów:

Bułgarska rapsodia (2014), Bułgaria, Izrael; 108' (29 stycznia o godz. 18.00)

Długa droga do domu (2013), Bułgaria, 70' (30 stycznia o godz. 18.00).

Po seansach odbędą się spotkania z reżyserami Iwanem Niczewem i Borjaną Punczewą.

Szczegóły na: http://www.kinomuzeum.pl/index.php?action=kino0

5 lutego 2015 (czwartek), godz. 18.00

KINO „KULTURA”

ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa

GALA WIECZÓR BUŁGARSKIEGO KINA W WARSZAWIE

 W RAMACH

JUBILEUSZOWEGO ŚWIĘTA STULECIA BUŁGARSKIEGO KINA

POKAZ BUŁGARSKIEGO FILMU FABULARNEGO

„DUSZE STRACONE” –

CZTERDZIESTY JUBILEUSZ PEWNEJ KLASYKI FILMOWEJ  

Z okazji 100-lecia kina bułgarskiego i w ramach święta bułgarskiego kina zapraszamy na jubileuszową premierę filmu „Dusze stracone” (1975) w prestiżowym warszawskim kinie „Kultura”. Film ten był wyświetlony po raz pierwszy dokładnie 40 lat temu w Bułgarii i został uznany za wzorowy utwór bułgarskiej kinematografii. „Dusze stracone” jest również przykładem polsko-bułgarskiej współpracy kulturalnej. Główną rolę w nim zagrał Jan Englert – aktor teatralny i filmowy, reżyser, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Za rolę w „Duszach Straconych” Jan Englert został wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warnie (1975).

Dusze stracone (1975), Bułgaria; 141'

reżyseria: Wyło Radew; scenariusz: Wyło Radew; zdjęcia: Hristo Totew; muzyka: Mitko Szterew; obsada: Jan Englert, Rusy Czanew, Edith Solay

Akcja filmu rozgrywa się w Hiszpanii, w okresie wojny domowej, podczas której spotykają się angielska arystokratka Fani Horn i hiszpański jezuita Ricardo Heredia. Heredia na tle epidemii tyfusu i pod wpływem Fani przechodzi kryzys wiary i rewizji własnego światopoglądu. Adaptacja powieści Dimityra Dimowa „Skazańcy”.

Po seansie filmowym odbędzie się spotkanie z Janem Englertem i ze znanym polskim krytykiem filmowym. Specjalnym gościem wydarzenia będzie Teodora Dimowa. Ona jest córką Dimityra Dimowa, autorką głośniej bułgarskiej powieści „Matki” (2012), przetłumaczonej na język polski, wielu innych powieści i sztuk teatralnych

6 lutego 2015 (piątek), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

WIECZÓR Z TEODORĄ DIMOWĄ

Bułgarski Instytut Kultury  zaprasza na wieczór autorski oraz spotkanie ze znaną pisarką bułgarską Teodorą Domową. Tematem spotkania będzie powieść „Matki” oraz inne utwory teatralne i filmowe autorki.

 

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO  DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *