BABA MARTA W GALERII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

27 lutego 2014 (sobota), godz. 16.00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

BABA MARTA
W GALERII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

img_10503

Z okazji 1 marca – Święta martenicy i nadchodzącej wiosny, zapraszamy wszystkich rodaków i polskich przyjaciół na wspólne wyplatanie martenic.

Przed rozpoczęciem warsztatów wyplatania martenic, mali wychowankowie Bułgarskiej Szkoły im. Dory Gabe zaskoczą naszych bułgarskich i polskich przyjaciół dziecięcym minispektaklem teatralnym. Nim dzieci życzą wszystkim – małym i dorosłym uczestnikom imprezy, dużo szczęścia i pomyślności z okazji nadchodzącej wiosny.

1 marca i przez kilka kolejnych dni Bułgarzy obdarowują się wzajemnie czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami, z których część jest formie laleczek, a inne w postaci pomponików, wstążeczek, plecionek itp. Bułgarska nazwa marca (mart), według ludowego przekazu, jest imieniem staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru. Bułgarzy nazywają ją Baba Marta (babcia Marta). Obdarowywanie się gałgankami, zwanymi od nazwy święta martenicami, ma zadowolić staruszkę i skłonić ją do nieopóźniania odejścia zimy.
Współcześnie martenica symbolizuje budzenie się nowego życia, wiosnę, płodność, żyzność, a święto jest wyrazem nadziei na zdrowie i długie życie.
Odbędzie się druga edycja konkursu na najlepszą i największą martenicę w Warszawie, która dnia 1 marca będzie zaprezentowana w gablocie Instytutu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *