WARSTWY I MASKI

22 marca 2016 (wtorek), godz. 18.00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Ekspozycja jest w ramach miesięcy festiwalowych pt. „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej”, zorganizowanych przez Bułgarski Instytut Kultury pod patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii. Wystawą prof. Nikoli Lautliewa i jego studentów zaprezentujemy Akademię Sztuk Pięknych, Muzyki I Tańca w Płowdiwie.

KonstantinaJekova

WARSTWY I MASKI

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA Z AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH, MUZYKI I TAŃCA W PŁOWDIWIE

ARTYSTYCZNA FOTOGRAFIA Z PŁOWDIWU – PRZYSZŁEJ EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY.

EKSPOZYCJA STUDENTÓW I WYKŁADOWCÓW

Prof. Nikola Lautliew – kurator wystawy

VenetaAtanasova„Layers and Masks” – „Warstwy i Maski” – to tytuł kolektywnej wystawy fotograficznej z Płowdiwu, który w jedyny możliwy sposób łączy autorów ze zdjęciami. Technologicznie zjednoczeni, ponieważ wszystkie fotografie zostały cyfrowo „wygładzone”, a głównym narzędziem ich nie tak znacznej przemiany były Photoshop’s Layers (warstwy w programie Photoshop). Fotografowie pragnęli, by zdjęcia zostały w ten sposób zapamiętane i przede wszystkim spodobały się widzom, a także emanowały nowoczesną i koherentną koncepcją kuratora.
Emocjonalnie zjednoczeni i umotywowani odnowa w „Warstwach i Maskach”. Warstwy w czasie. Czas, który przyporządkowuje każde zdjęcie do kategorii: „Tak, to było”. Czas, który geograficznie i fizycznie rozdzielił na zawsze fotografów z tamtymi ludźmi i toposami. Czas odróżniający wiek autorów wystawy i ich odczuwanie świata, i rzeczywistości.
Maski w fotografii. Ta, którą zakłada na siebie model, by pokazać się w roli, którą pragnie odegrać, lub maska, którą niezauważalnie nałożył mu sam fotograf, by wyreżyserować swoją sztukę. Ale we wszystkim tym, tak intensywnie podsumowanym, punktum wystawy są wąsy małego Toma spieszącego się, żeby przeskoczyć w czasie do przyszłości, za pomocą jedynego znanego przez siebie sposobu, jakim jest maska, ale odwrotnie do jego życzenia, wraca do przeszłości w dziecięcej zabawie – która dla nas jest już niemożliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *