UROCZYSTY WIECZÓR POŚWIĘCONY DNIU BUŁGARSKICH BUDZICIELI

27 października (czwartek), godz. 18:00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

UROCZYSTY WIECZÓR POŚWIĘCONY DNIU BUŁGARSKICH BUDZICIELI

Z okazji 1 listopada – Dnia Budzicieli Narodu, Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie przedstawi:

„KOCHANA OJCZYZNO” – WYSTAWA DOKUMENTALNA O POWSTANIU BUŁGARSKIEGO HYMNU NARODOWEGO I HISTORII JEGO TWÓRCY CWETANIE RADOSŁAWOWYM

W galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury otwarta zostanie artystyczno-dokumentalna wystawa pt. „Kochana Ojczyzno”, poświęcona autorowi bułgarskiego hymnu narodowego, Cwetanowi Radosławowemu. Na ekspozycję składają się tablice przedstawiające skany archiwalnych dokumentów, fotografii, obrazów i eksponatów muzealnych.
Po raz pierwszy przedstawione zostanie polskiemu społeczeństwu i społeczności naszych rodaków w Warszawie, w tak wyczerpujący i kompletny sposób, naukowe i artystyczno-dokumentalne dziedzictwo wybitnego pedagoga i jednego z ostatnich bułgarskich encyklopedystów – dr Cwetana Radosławowa. Podczas wernisażu wygłosi przemówienie dr Walery Kacunow, dyrektor Archiwum Bułgarskiej Akademii Nauk.
Ekspozycja przygotowana została przez Archiwum Bułgarskiej Akademii Nauk, Muzeum Historyczne, Galerię Sztuki im. N. Pawłowicza i Liceum im. Cwetana Radosławowa w Szwisztowie, przy wsparciu Muzeum Sztuk Pięknych i Państwowej Agencji „Archiwum”.

RECITAL MARIJI-DESISŁAWY STOJCZEWEJ
pianino

img_5862-2-kopiaDziewiętnastoletnia pianistka Marija-Desisława Stojczewa urodziła się w Płowdiwie. Na pianinie zaczęła grać w wieku 4 lat, a w 2016 roku ukończyła z wyróżnieniem Narodową Szkołę Muzyczną i Sztuki Tańca im. Dobrina Petkowa. Od października 2013 r. kształciła się w klasie wybitnego pianisty prof. Ljudmiła Angełowa, pod kierunkiem którego kontynuuje obecnie studia na Nowym Uniwersytecie Bułgarskim w Sofii. Uczęszcza na lekcje do mistrzowskich klas wielu znanych, bułgarskich i zagranicznych, pedagogów muzycznych. Jest laureatką konkursów: Narodowego Konkursu Pianistycznego im. Mili Michajłowej (Warna, Bułgaria), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Nikołaja Rubinsteina (Paryż, Francja), Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Citta’ di Empoli-Premio SilVer” (Empoli, Włochy) itd. Koncertowała na wielu renomowanych państwowych i międzynarodowych festiwalach: „Sofijskie Tygodnie z Muzyką”, odbywające się w sali „Bułgaria”, „Marcowe Dni z Muzyką” w Ruse, „Wielkanocny Festiwal Muzyczny” w Warnie itd. Występowała jako solistka, a także grała z tak prestiżowymi orkiestrami filharmonii jak: Filharmonia Narodowa Ukrainy, Państwowa Opera w Płowdiwie, Filharmonia Warneńska, Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Szumenie. Mimo młodego wieku Marija-Desisława Stojczewa ma imponującą biografię twórczą i prezentuje się jako muzyk z doskonałymi perspektywami.
W programie koncertu zabrzmią klasyczne utwory na pianino bułgarskich i zagranicznych twórców.
Wydarzenie odbędzie się w ramach nawiązanej współpracy z Nowym Bułgarskim Uniwersytetem – już po raz trzeci Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie zorganizuje muzyczny debiut przed polską publicznością jako nagrodę za doskonałe sprawowanie się w mistrzowskiej klasie Maestra Ljudmiła Angełowa. Koncert Miriji-Desisławy Stojczewej wpisuje się w ideę rocznego festiwalu „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej” – przedsięwzięcia Bułgarskiego Instytutu Kultury odbywającego się pod patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *