OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ

6 kwietnia (czwartek) 2017 r., godz. 12.00

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W KRAKOWIE

Ul. Senacka 3, Kraków

OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ

„STAROŻYTNE POMNIKI KULTURY
Z POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ EUROPY”

AUTOR: IWO HADŻIMISZEW

WYKŁAD WPROWADZAJĄCY WYGŁOSI PROF. GEORGI MINCZEW Z WYDZIAŁU FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO

Cover_Shared_Heritage_238X280_Project_IVO_B_1 — kopiaWystawa fotograficzna „Starożytne pomniki kultury z południowo-wschodniej Europy” przedstawia sztukę, kulturę i architekturę cywilizacji bałkańskich od epoki neolitu (VII tysiąclecie p.n.e.) do IV w. n.e.

Bałkany stanowią jeden z najciekawszych regionów kulturowych Europy. Nadzwyczajne nagromadzenie bogatych warstw kulturowych jest typowe dla tej części starego kontynentu. Ekspozycja prezentuje najbardziej charakterystyczne artefakty kulturowe  z ośmiu krajów bałkańskich –  Albanii, Bułgarii, Grecji, Macedonii, Rumunii, Słowenii, Serbii i Turcji. W warstwach kulturowych, na których dziś funkcjonują współczesne państwa, starożytność pozostawiła po sobie unikatowe ślady.

Wystawa, która gościć będzie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, obejmuje wybrane obiekty spektakularnego przedsięwzięcia „Bałkany wspólne dziedzictwo”. Oprócz artefaktów starożytności, przedstawia także zabytki średniowiecza oraz kolekcję manuskryptów od VI do XVIII wieku.

Wystawa dostępna będzie w Krakowie do 31 maja.

 Pomysłodawcą i autorem fotografii jest Iwo Hadżimiszew – światowo uznany bułgarski fotograf-artysta. Bogate opisy są natomiast autorstwa prof. Iwana Marazowa i prof. Aksyniji Dżurowej. W przedsięwzięciu wzięli również udział uczeni z poszczególnych krajów.

 „Na obszarze południo-wschodniej Europy, między nieustanie zmieniającymi się granicami, mieszały się ze sobą narody i religie. Ta bliskość tradycji i przenikające się wpływy zrodziły sztukę, która do dziś zapiera dech w piersiach”. Słowa te zmotywowały holenderską fundację „Horyzont” do wsparcia realizacji zjawiskowego przedsięwzięcia, które w pełnym kontekście kulturowym ukazuje wzajemne więzi i wpływy na Półwyspie Bałkańskim oraz umożliwia zrozumienie ich przez mieszkańców Europy Środkowej.

Wiele obiektów z ekspozycji jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta światowa organizacja oceniła projekt jako ważny głos w dialogu międzynarodowym.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *