OTWARCIE WYSTAWY

21 kwietnia (piątek) 2017 r., godz. 17.00

GALERIA I OŚRODEK PLASTYCZNEJ TWÓRCZOŚCI DZIECKA W TORUNIU

Rynek nowomiejski 17, Toruń

OTWARCIE WYSTAWY UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Z NARODOWEJ SZKOŁY SZTUK PIĘKNYCH IM. CANKA ŁAWRENOWA W PŁOWDIWIE

WYSTAWA ODBĘDZIE SIĘ W RAMACH KAMPANII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY W WARSZAWIE

 „Sztuka z Płowdiwu – przyszłej Europejskiej Stolicy Kultury 2019 r.”

JivopisPrezentowana wystawa przedstawia zbiór najlepszych prac nauczycieli i uczniów Narodowej Szkoły Sztuk Pięknych im. Canka Ławrenowa w Płowdiwie. Ekspozycja robi wrażenie wysokim poziomem talentu i realizacją wizji artystycznych w dziedzinach takich jak grafika, ilustracje i plakat. Do wystawy włączone są również prace z nowej dziedziny jaką jest ikonografia otwarta w szkole w 1996 roku. Wchodzące w skład ekspozycji ikony są kanoniczne i malowane według zasad bułgarskiej tradycji ikonograficznej. Oprócz nich przedstawione są również dzieła z dziedziny alla frаnса – dekoracji charakterystycznych dla domów z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego.

Narodowa Szkoła Sztuk Pięknych im. Canka Ławrenowa w Płowdiwie otwarta została w 1976 roku jako Artystyczna Szkoła Średnia.

Jej uczniowie są najmłodszymi kontynuatorami dziedzictwa wybitnych bułgarskich artystów, którzy żyli w niepowtarzalnej atmosferze Płowdiwu. Szkoła poszukuje i odkrywa talenty u dzieci z całego kraju oraz stawia na rozwój ich indywidualnych artystycznych zainteresowań.

Od 2000 roku szkoła jest organizatorem i gospodarzem Międzynarodowego Sympozjum „Art Kolaż”, jak również Narodowej Wystawy Młodzieżowej – konkursu „Kolaż”. Narodowa Szkoła Sztuk Pięknych im. Canka Ławrenowa otwiera i organizuje każdego roku ponad 20 wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz konkursy, w których mogą wziąć udział wszyscy uczniowie. Szkoła wielokrotnie została nagrodzona w bułgarskich oraz międzynarodowych konkursach i wystawach.

Narodowa Szkoła Sztuk Pięknych im. Canka Ławrenowa kształci w dziedzinach malarstwa, fresk, grafiki, rzeźby, pisania ikon oraz grafik reklamowych.

GrafikaStenopis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *