WPŁYW BUŁGARII NA RÓŻNORODNOŚĆ KULTUROWĄ I HISTORYCZNĄ ZJEDNOCZONEJ EUROPY

FESTIWAL KULTURY BUŁGARSKIEJ

„Unikatowe dziedzictwo. Awangardowa teraźniejszość”

z okazji 65-rocznicy powstania Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Festiwal objęty jest patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii

9 maja (wtorek) 2017 r.

DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

Ul. Karowa 20, Warszawa

 WPŁYW BUŁGARII NA RÓŻNORODNOŚĆ KULTUROWĄ I HISTORYCZNĄ ZJEDNOCZONEJ EUROPY

Godz. 17.00 – Otwarcie wystawy dokumentacyjnej Archiwum Bułgarskiej Akademii Nauk

Ekspozycja, poświęcona 9 majowi – Dniowi Europy, przedstawia bogatą zawartość i znaczenie historyczne dokumentów zbieranych przez Bułgarską Akademię Nauk niemalże od 150-lat, od początku jej założenia jako Towarzystwa Literackiego w 1869 r. w Braile. Wystawa prezentuje kolekcję starosłowiańskich i starobułgarskich rękopisów oraz część z zachowanych rękopisów Wazowa, Aleka, Jaworowa…

Znaczna część ekspozycji poświęcona jest idei Zjednoczonej Europy, jaką wypracowało wielu wybitnych bułgarskich uczonych i intelektualistów, oraz drodze do ustanowienia rodzimej nauki i kultury integralną częścią europejskiej przestrzeni kulturowej.

Godz. 18.00 – „BUŁGARIA – DZIESIĘĆ LAT W ZJEDNOCZONEJ EUROPIE”

panel dyskusyjny

Tematem spotkania będzie aktualna sytuacja w Bułgarii oraz uwarunkowania historyczne wpływające na polityczny i społeczny obraz kraju. Czym była idea europejska dla Bułgarów w XIX i XX w.? Kim są dzisiejsi bohaterzy na bułgarskiej scenie politycznej? Dlaczego Polacy tak mało wiedzą o Bułgarach?

Udział w dyskusji wezmą: Galia Chimiak (Zakład Społeczeństwa Obywatelskiego – PAN), dr Walery Kacunow (dyrektor Archiwum Bułgarskiej Akademii nauk), Leszek Hensel (ambasador RP w Bułgarii w latach 2010-2014).

Prowadzącą i moderatorką spotkania będzie Sylwia Siedlecka – zastępca dyrektora Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego, autorka monografii poświęconej Bułgarii.

Organizatorzy obu wydarzeń: Bułgarski Instytut Kultury oraz Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *