GOSZCZENIE DWÓCH WYSTAW BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

5 czerwca (poniedziałek),

Uniwersytet Gdański,

Hala Wydziału Nauk społecznych

„ZNANI BUŁGARZY DLA KWESTII POLSKIEJ” – 100. rocznica przeprowadzenia Ankiety bułgarskiej w sprawie polskiej;

 Przed 100 laty 32 bułgarskich polityków i intelektualistów zaangażowało się w działania społeczne na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Książka z przeprowadzonymi przez nich wywiadami wydana została w Krakowie w 1917 r. przez autora ankiety – młodego polskiego dziennikarza Tadeusza Stanisława Grabowskiego.

Panelowa ekspozycja dokumentacyjna przygotowana została przez Archiwum Bułgarskiej Akademii Nauk.

 „HISTORIA I KULTURA NA ZIEMIACH BUŁGARSKICH”

Wystawa fotograficzna jest przedsięwzięciem zespołu Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem naukowym prof. dr hab. Georgi Minczewa. Zabytkowe pomniki kultury i architektury oraz artefakty, stanowiące dziedzictwo prehistorii, starożytności, średniowiecza i odrodzenia narodowego, uwiecznione zostały przez Wiktorię Marinową – absolwentkę reżyserii i operatorstwa Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych i Filmowych. Ekspozycja przedstawia część fotograficznego archiwum, które powstało podczas wyprawy zespołu naukowego przy współpracy z Ministerstwem Kultury Bułgarii.

Organizatorem obu wystaw jest Bułgarski Instytutu Kultury w Warszawie ze współpracy z Janem Strawińskim – konsulem honorowym Republiki Bułgarii w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *