POWITANIE LATA W BUŁGARSKIM INSTYTUCIE KULTURY

DSC05596 — kopiaPierwszy dzień lata – 22 czerwca – powitany został w Bułgarskim Instytucie Kultury koncertem gitarowym, podczas którego zabrzmiały kompozycje od Jana Sebastiana Bacha po piosenki zespołu The Beatles. Przed gośćmi wystąpił Petar Petkow, muzyk z Płowdiwu, który studia wyższe ukończył w Gdańsku, gdzie mieszka do dziś. Na wieczorze pełnym słońca i dobrej muzyki przedstawione zostało także najnowsze wydanie książki „Bajki międzykulturowe”, w której zbiór osiemnastu opowieści z różnych zakątków świata otwiera bajka bułgarska.

Petar Petkow wykonał recital, który zachwycił publiczność przede wszystkim utworami J. S. Bacha opracowanymi na gitarę klasyczną. Jak się okazuje bułgarski muzyk jest miłośnikiem baroku, a przede wszystkim niemieckiego kompozytora. Urodził się w Płowdiwie, gdzie rozpoczął artystyczną edukację w Gimnazjum Muzycznym. Naukę kontynuował na Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych. Jest laureatem wielu nagród w międzynarodowych konkursach, a także uczestnikiem kursów mistrzowskich.

Koncert Petara Petkowa w Bułgarskim Instytucie Kultury odbył się w ramach festiwalu kultury bułgarskiej „Unikatowe dziedzictwo. Awangardowa teraźniejszość” z okazji 65-lecia działalności. Festiwal objęty jest patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii.

Kalina Stancheva życzyła gościom udanego, pełnego pozytywnych emocji i harmonii lata, takiego jak ten pierwszy letni wieczór wypełniony muzyką gitarową. A w związku z tym, że dobrym towarzyszem na lato jest książka, to każdy mógł zabrać ze sobą najnowszy egzemplarz „Bajek międzykulturowych”. Książka rozpoczyna się od bułgarskiej bajki „Odważny kogut” – w tłumaczeniu Pameli Kaczmarek, która opatrzona została ilustracjami dzieci. Wydanie to jest efektem finalnym zeszłorocznej, VI edycji, programu edukacyjnego Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie w którym BIK uczestniczy.

Dziękujemy za obecność na naszym wydarzeniu ambasadorowi Republiki Bułgarii, Emiłowi Jałnynowi, prof. Sylwii Nokolaewej oraz pozostałym przedstawicielom bułgarskiego korpusu dyplomatycznego. Wszystkim przyjaciołom bułgarskiej kultury życzymy lata pełnego słońca i radości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *