ŚLADY STAROŻYTNYCH KULTUR NA BUŁGARSKICH ZIEMIACH

10 października (środa) 2018 r., godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ „KRÓLEWSKA NEKROPOLIA TRACKIEGO MIASTA  SEUTHOPOLIS” – wystawa zorganizowana przez Ministerstwo Kultury i gminę Kazanłyk oraz przy wsparciu komitetu narodowego UNESCO. Autorami fotografii są: Iwo Hadżimiszew, inż. Stefan Papukcziew, Iwo Kosew i Stefan Dimow. Na wystawie pokazanych jest dziewięć najlepiej zachowanych grobowców z Kotliny Kazanłyckiej oraz reprezentacyjne elementy trackiej architektury grobowej. Dają one wyobrażenie o architektonicznej różnorodności i bogactwie sztuki trackich zabytków związanych z rytuałami pogrzebowymi. Do ich budowy wykorzystano różne techniki i materiały budowlane, a ich zwieńczeniem są elementy architektoniczne oraz dekoracje.

NOWE ODKRYCIA W KOMPLEKSIE ARCHEOLOGICZNYM NOVAE – goście specjalni: dr Elena Klenina – kierowniczka Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Ekspedycji Archeologicznej „Novae” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz dr Andrzej Biernacki – konsultant ekspedycji. Opowiedzą oni o ostatnich odkryciach w obiekcie archeologicznym Novae.

W starożytnym mieście Novae koło Swisztowa wykopaliska archeologiczne rozpoczęły się w 1960 roku i od samego początku są one prowadzone przez Uniwersytet Warszawski oraz Bułgarską Akademię Nauk. Badacze z Uniwersytetu w Poznaniu przyłączyli się w 1970 roku. Od wtedy do dziś w Novae pracują trzy pokolenia polskich archeologów.

Wydarzenie odbywa się pod znakiem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *