POLSKA PREMIERA BUŁGARSKIEGO FILMU FABULARNEGO „CZY MÓGŁBYŚ ZABIĆ?”

13 lutego (środa) 2019 r., godz. 18.00

KINO KULTURA

Krakowskie Przedmieście 21/23

POLSKA PREMIERA BUŁGARSKIEGO FILMU FABULARNEGO

„CZY MÓGŁBYŚ ZABIĆ?”

(napisy w języku polskim)

Reżyser: Iwan Niczew

Scenariusz: Jurij Daczew, Iwan Niczew, Tatiana Granitowa

Operator: Cwetan Nedkow

Występują: Nikołaj Wyrbanow, Iwajło Dragiew, Jasen Popow, Iwo Jonczew, Atanas Najdenow, Żiwko Dżuranow, Aleksandyr Kynew, Emilia Radewa, Sofia Marinkowa i in.

Siedmiu młodych mężczyzn z bułgarskiego miasta Widin dochodzi do wniosku, że jedynym sposobem, by zmienić swoje mizerne życie, jest zaciągnięcie się do bułgarskiego wojska. Pełni entuzjazmu rozpoczynają wymagające szkolenie wojskowe. W obliczu zagrożenia religijnego z ciężkim sercem przełamują swoje antymilitarne poglądy. Tylko jeden z nich zostanie zaakceptowany. Pozostali zostaną, by z nadzieją, że pewnego dnia coś się zmieni, mierzyć się z codziennością.

Zapraszamy na wieczór filmowy, na którym pokazany zostanie najnowszy film Iwana Niczewa – „Czy mógłbyś zabić?” oraz rozmowę reżysera z publicznością. Organizatorem wydarzenia jest Bułgarski Instytut Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

WSTĘP WOLNY

Iwan Niczew obronił pracę magisterską w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. Był uczniem Andrzeja Wajdy.

Jest profesorem reżyserii filmowej i teatralnej w Państwowej Akademii Teatralnej i Sztuk Filmowych w Sofii. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej od 1988 r.

Razem z Tatianą Granitową są założycielami firmy producenckiej Cinemascope – I.Nichev. Iwan Niczew jest reżyserem ponad 15 filmów fabularnych, które otrzymały wiele nagród na festiwalach krajowych i międzynarodowych.

W 2015 roku, w czasie jubileuszowych obchodów 100-lecia bułgarskiego kina, przed licznymi i niezwykle poruszonymi widzami w Warszawie i Łodzi Bułgarski Instytut Kultury przedstawił przejmujące dzieło Iwana Niczewa „Bułgarska rapsodia”. W tym samym roku bułgarsko-izraelska koprodukcja otrzymała nominację do Oscara w kategorii filmów zagranicznych.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=IaVIlpZY5Qo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *