PRZEDPREMIERA POWIEŚCI

21 października (poniedziałek) 2019 r., godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

PRZEDPREMIERA POWIEŚCI

„WYSPA KRACH”

Wieczór autorski poświęcony bułgarskiej powieści, za którą autorka Ina Wyłczanowa otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Tłumaczką powieści na język polski jest Hanna Karpińska.

Ina Wyłczanowa jest autorką powieści „Zatonięcie Sozopolu”, nominowanej w konkursie Korporacji „Razwitie” („Rozwój”) w 2006 r.

Scenariusz, który napisała wspólnie z reżyserem Kostadinem Bonewem, otrzymuje „Złotą różę” za dramaturgię na festiwalu w Warnie. Film „Zatonięcie Sozopolu” jest również laureatem nagrody za najlepszy film zagraniczny na Międzynarodowym Festiwalu Kina w Nowym Jorku, nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Febiofest w Pradze, nagrody za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu w Braszowie, nagrody za najlepszy film fabularny na IX Europejskim Festiwalu Kina Niezależnego w Berlinie. Otrzymuje także nagrodę krytyków na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Delhi, nagrodę za najlepszy film na Festiwalu na Bali oraz na wielu innych międzynarodowych pokazach w różnych kategoriach.

Druga powieść Iny Wyłczanowej nosi tytuł „Zapiski świni” (2013 r.) i została nominowana do nagrody Helikon.

Rękopis jej ostatniej powieści – „Wyspa Krach” w kwietniu 2016 r. otrzymała nagrodę główną na Konkursie Literackim „Razwitie” („Rozwój”), a rok później Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.

Gośćmi specjalnymi spotkania będą autorka oraz tłumaczka.

Premiera powieści odbędzie się na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie 26 października o godz. 16.00. Organizatorem udziału bułgarskiej pisarski w wydarzeniu jest wydawnictwo Ezop pod patronatem Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *