WIECZÓR MUZYCZNY W SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ

Sobotni dzień 26-ty lutego upłynął w całości pod znakiem bułgarskich wiosennych zwyczajów, otwierając tym samym uroczysty program obchodów święta narodowego – Dnia Wyzwolenia Bułgarii.

Zaprzyjaźnieni z Bułgarskim Instytutem Kultury Bułgarzy i Polacy mogli samodzielnie przygotować własne martenice – częściowo gromadząc się na żywo w galerii BIK, częściowo łącząc się z różnych bułgarskich i polskich miast przez ZOOM. 1-ego marca największa z martenic, tradycyjnie już, zostanie umieszczona na tablicy informacyjnej Ambasady Bułgarii, symbolizując wiosenne pozdrowienie skierowane do warszawiaków.

W zorganizowanym przez BIK wieczorze muzycznym z udziałem wykonawców bułgarskiej muzyki ludowej i etnojazzu wzięło udział ponad 120 gości – w większości to polscy wielbiciele bułgarskiej kultury. Wśród publiczności, zgromadzonej w wypełnionej po brzegi sali, obecni byli także dziennikarze oraz muzealnicy i muzycy.

Specjalne przesłanie do gości skierowała Jej Ekscelencja Margarita Ganewa – ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Bułgarii w Polsce. Wieczór muzyczny, pomyślany jako część z zaplanowanych obchodów Bułgarskiego Dnia Wyzwolenia, który świętowany jest 3-ego marca, niestety, odbywał się w wyjątkowo dramatycznych okolicznościach po raz pierwszy od czasów Drugiej Wojny Światowej, w okolicznościach jawnej agresji wojennej ze strony reżimu Putina wobec sąsiadującego z Polską i Bułgarią kraju – Ukrainy.

Zaznaczając, że Ukrainę zamieszkuje najliczniejsza, historyczna mniejszość bułgarska, która w tych dniach potrzebuje zdecydowanego wsparcia i konkretnej pomocy, bułgarska ambasador przedstawiła obecnym oficjalne stanowisko państwa bułgarskiego oraz wyraziła gotowość przyjęcia ukraińskich uchodźców, którzy zechcą udać się i pozostać w Bułgarii. „Walka o wolność, demokrację i suwerenność jest doskonale znana zarówno narodowi bułgarskiemu, jak i polskiemu; wydarzenia, powstania i ruchy wyzwoleńcze w dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej historii obu narodów dają nam dziś podstawę, by zachować jednomyślność w poparciu i solidarność w walce ukraińskiego narodu w rozstrzygającym losy tego kraju momencie”.

Uroczyste przesłanie, w którym ambasador Ganewa zapewniła o pełnym poparciu i solidarności wobec obywateli Ukrainy zostało dopełnione muzyką. Polsko-bułgarski zespół „Sarakina” rozpoczął koncert ukraińską pieśnią ludową, opowiadającą o tęsknocie za wolnością i o ofiarnej miłości ojczyzny.

 „Sarakina Balkan Band” tworzą profesjonalni muzycy z Białegostoku. Założycielem zespołu jest Jacek Grekow. Podczas koncertu zaprezentowali tradycyjną muzykę ludową z różnych regionów Bułgarii, inne kompozycje i aranżacje inspirowane bułgarskim folklorem oraz z elementami improwizacji jazzowych.  Na koniec koncertu goście podziwiali pokaz rytualnego przycinania winorośli i każdy został obdarowany oryginalną bułgarska martenicą, wykonaną przez płowdiwskiego mistrza tekstyliów artystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *