Program na styczeń 2009

  • 13-30 stycznia, godz. 9-17, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Zapraszamy na wystawę tkaniny artystycznej

GALINY DRAGNEWEJ

Urodziła się 4 kwietnia 1971. W roku 1990 ukończyła Średnią Szkołę Sztuk Stosowanych w Sliwen, a w roku 1996 Akademię Sztuk Pięknych w Sofii na Wydziale Tkaniny Artystycznej.

 Wystawy indywidualne:

2002 – Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay", Kraków 
2001 – Galeria "Wieża Ciśnień", Kalisz
1999 – Cite de Arts, Paryż
1997 – Galeria, May, Sliwen

 Wystawy zbiorowe:

2004 – Biennale, Plewen, Bułgaria
2003 – Sztuka tekstyliów, 1960-2003, Sofia, Bulgaria
2002 – I Biennale, Plewen, Bułgaria
2002 – Pamięci Marin Verbanov, Sofia
2000 – Sztuka Tkaniny, Polsko-Bułgarska wystawa zbiorowa, Sofia 
1999 – Francuski Instytut Kultury, Sofia

Nagrody:

2004 – Nagroda "Sirak Skitnik"
1997 – Nagroda "Sirak Skitnik",
1997 – Nagroda na wystawie "Sztuka i życie", Sliwen, Bułgaria
1997 – Stypendium Fundacji św. Cyryla i Metodego, Paryż

Jej prace są własnością wielu muzeów i kolekcji prywatnych. Od roku 1997 jest członkiem Związku Bułgarskich Artystów Plastyków.
 

 

  • 15 stycznia, czwartek, godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Pokaz filmu „LAWINA” (dramat, 1981, 133 min.)

Reżyseria: Christo Piskow
Występują: Filip Trifonow, Paweł Popandow, Wanja Cwetkowa, Iwan Iwanow, Ljuben Czatałow i in.

Film na podstawie powieści Błagi Dimitrowej.

Grupa alpinistów przygotowuje się do kolejnej wspinaczki. Każdy z nich ma swoją codzienność, stosunki z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi. Ale kiedy znajdują się razem na trasie, pytania o zaufanie, istotę odwagi i rolę przywódcy nabierają konkretnego wymiaru. Nagromadzone napięcia i nieporozumienia między członkami grupy stają się prawdziwą lawiną uczuć. Kiedy pojawia się śnieżna lawina zostają zasypani dosłownie i w przenośni. Przy martwych ciałach swoich przyjaciół, garstka ocalonych rozmyśla nad takimi pojęciami jak życie, śmierć, szczęście, miłość, odpowiedzialność, zdrada…


  • 20 stycznia, wtorek, godz. 18.00, Bułgarski instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35,Warszawa

Pokaz dokumentalnego filmu

„PRZEZ SOFIĘ DO WOLNOŚCI”

Scenariusz i realizacja: Barbara Rogalska
Zdjęcia: Henryk Janas
Producent: Bożydar Sławow

Mało znana karta historii polsko-bułgarskich losów w czasie II Wojny Światowej. Dyplomaci z Ambasady Bułgarii w Warszawie utworzyli w 1939 r. konspiracyjną grupę, tzw. Grupę „B”. Grupa w składzie – Krum Cokow, Trifon Puchlew i Władysław Ikonomow – przewoziła nielegalne dokumenty, zdjęcia oraz pieniądze na trasie Sofia – Bukareszt – Berlin – Warszawa. Dzięki nim świat mógł po raz pierwszy zobaczyć wstrząsające zdjęcia z okupowanej Warszawy. Ratowano również działaczy ruchu oporu w Warszawie wydając nielegalne zaświadczenia o zatrudnieniu w Ambasadzie Bułgarskiej. Ponadto do 1941 r. przez Sofię do Turcji i dalej na Zachód przerzucono ponad 300 osób, w większości oficerów. Było to możliwe dzięki tzw. „Grupie przerzutowej”, składającej się w głównej mierze z Polaków mieszkających na stałe w Bułgarii. Byli to przede wszystkim dwaj bracia Zdzisław i Bronisław Zembrzuscy. Członkowie obydwu grup zapłacili wysoką cenę za swoje bohaterskie czyny.

 

  • 23 stycznia, piątek, Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej, Pl. M. Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

 

Prezentacja wystawy „Bułgaria-kraj starożytnych cywilizacji”

autorstwa prof. Iwana Marazowa i
fotografika Iwo Hadżimiszewa.
Wystawa przedstawia najbardziej znaczące ślady cywilizacji trackiej na terenie Bułgarii.

Terytorium obecnej Bułgarii leży u zbiegu bardzo ważnych szlaków łączących w starożytności słabo rozwiniętą kulturalnie Europę z kwitnącymi cywilizacjami Azji Mniejszej. Tędy też odbywała się wędrówka ludów z biednej Północy na bogate Południe oraz przenikanie wpływów kulturowych. Wraz z nastaniem epoki brązu zaczął się nowy etap rozwoju myśli starożytnej. Pod koniec tej epoki na Bałkany przybyli Trakowie, drugi co do liczebności lud po Indach. Swą obecność zaznaczyli zostawiając po sobie liczne, bogato wyposażone groby. Skarby znalezione na cmentarzyskach Tracji należą do najwspanialszych w Europie. Wiele pięknych przedmiotów zachowało się do naszych czasów dzięki zwyczajowi zakopywania skarbów i pochówkom. Mimo licznych wpływów z zewnątrz, Trakom udało się zachować swoją odrębność kulturową. Relief przedstawiający galopującego na koniu trackiego jeźdźca jest odwiecznym symbolem odwagi ludu, który osiągnął w ten sposób nieśmiertelność.

prof. Iwan Marazow

Dopiero widząc bogactwo zbiorów rozsianych po całej Bułgarii, zdałem sobie sprawę, że to, co zdołałem sfotografować dla celów tej objazdowej wystawy, to tylko wierzchołek góry lodowej, zaledwie szkic do obrazu bezustannie wzbogacanego o nowe odkrycia. Eksponaty zgromadzone na stałych wystawach naszych muzeów są niewyczerpanym źródłem materiału do studiów porównawczych i badań naukowych. To one umożliwiają nam kontakt z dziedzictwem kultury Bułgarii, kolebki starożytnych cywilizacji.

Iwo Hadżimiszew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *